Bekir Bozdağ’ın İmam, Müezzin ve KKÖ Alımı Sözüne Açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı yeni sisteme geçiyor. İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticiliği için artık "... Dönem Diyanet Akademi Sınav Duyurusu" diye ilana çıkacak. Peki, 2 yıl imam alımı olmayacak mı? İşte sorunun cevabı.

  • 13.11.2017 12:56:39
No icon

Diyanet İşleri Başkanlığı yeni sisteme geçiyor. İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticiliği için artık "... Dönem Diyanet Akademi Sınav Duyurusu" diye ilana çıkacak. Peki, 2 yıl imam alımı olmayacak mı? İşte sorunun cevabı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezinin açılışında, imam atamlarının 2 yıl yapılmayacağını biraz sabırlı olunmasını istedi. Bozdağ ayrıca imam hatip lisesi mezunları dahi direk atanabilirken bundan sonraki atamalarda ilahiyat mezunları dahi direk olarak imam olamayacak kurulacak akademi eğitimi alıp kadrolara atanbileceğini belirtti.

Daha önce imam hatip lisesi mezunları dahi direk atanabilirken bundan sonraki atamalarda ilahiyat mezunları dahi direk olarak imam olamayacak kurulacak akademi eğitimi alıp kadrolara atanabilecek.

Bazı yayın organlarında Bekir Bozdağ’ın Diyanet Akademisi’ne yönelik açıklamaları bağlamından çıkarılarak 2 yıl boyunca Diyanet’e her hangi bir din görevlisi alınmayacağı şeklinde yorumlandı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın bu açıklamasından imam alımının olmayacağı anlamı çıkarılmamalı.

Evet imam alımı olacak ama nasıl?

Diyanet İşleri Başkanlığı "Diyanet Akademi" sistemine geçiş yapıyor. Çıkarılacak bir yönetmelikle Diyanet, Akademi adı altında göreve alacağı din görevlisini bir yıllık bir eğitime tabi tutarak mesleğe hazırlayacak. Çıkarılan yönetmelik sonrası "Diyanet Akademi” adı altında Eğitim Merkezi ve İhtisas Merkezleri İmam, Müezzin ve Kur'an Kursu Öğreticilerine akademik eğitim verecek.

Düşünülen projeye göre Önlisans mezunları da dahil İmam Hatip Lisesi Mezun Adaylarına (Hafız olsun veya olmasın İmam, Müezzin ve Kur'an Kursu Öğreticileri) 8 ay ile 12 ay arasında bir eğitim verilecek. 

İlahiyat Fakültesi Mezun Adaylarına (Hafız olsun veya olmasın İmam, Müezzin ve Kur'an Kursu Öğreticileri)  6 ay ile 8 ay arasında bir eğitim verilecek. 
Verilecek eğitim İmam Hatip Okulu ile İlahiyat Fakültesi Mezunlarının yetersizliklerinden ziyade mesleğe hazırlık olarak düşünülüyor. 

Akademiler 2018 yılında kurulacağına göre burada okuyacak adaylar için DHBT sınavına girmiş ve belirli bir puan almış adaylar tercih edilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı içerisinde  "İmam, Müezzin ve Kur'an Kursu Öğreticileri için 1. Dönem Diyanet Akademi" sınav ilanına çıkacak. Kazanan adaylar Diyanet Akademi bölümünü okuyacak. Akademiyi bitiren adaylar tekrar sözlü sınava girerek kazanmaları durumunda atanması yapılacak. 

Sınav sonrası Akademi Eğitimi süreç olarak 2 yılı bulacağı için haliyle bu aşamada göreve başlama 2019 yılını bulabilecek. 

İşte Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ bu sürece dikkatle 2 yıl kadar atama yapılamayacağını açıkladı. Bu açıklama 2 yıl boyunca imam ve Diyanet’in ihtiyaç duyduğu diğer alanlardaki din görevlisi alımı olmadığı veya olmayacağı anlamı taşımıyor.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber