Son Dakika: Diyanet 12 Bin Personel Alımına Çıkıyor...

Diyanet İşleri Başkanlığı İmam-Hatip, Müezzin, Kur'an Kursu Öğreticisi alımına çıkıyor.

  • 22.11.2017 0:42:26
No icon

2018 Yılında Diyanet hangi branştan kaç personel istihdam edecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı hem branşlarda hem de kategorilerde ne kadar personel istihdam edecek?

12 bin sözleşmeli kadro ilanına çıkmaya hazırlanan Diyanet İşleri Başkanlığı, hummalı çalışmasına başladı. 

6 bin sözleşmeli İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticisinden oluşan din görevlisi alımı yapacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı, hangi branştan ne kadar kişinin alınacağı konusunda çalışmalarına hız verdi. Şu an için sayı belli değil ama Diyanet en kısa zamanda hangi branştan ne kadar alım yapacağına dair gerekli açıklamayı yapmaya hazırlanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının eski uygulamalarına hem branşlarda hem de kategorilerde örnek bir tablo...

4-B Sözleşmeli
İlahiyat Fakültesi+Hafız
İlahiyat Fakültesi
İlahiyat Önlisans+Diğer Lisans+Hafız
İlahiyat Önlisans+Diğer Lisans
İlahiyat Önlisans+Hafız
İlahiyat Önlisans
İ.H.L+Diğer Lisans+Hafızb
İ.H.L+Diğer Önlisans
​İ.H.L+Hafız
İ.H.L

Diyanet sözlü sınavlara kaç adayı çağıracak?

KPSS Puanı üzerinden mülakatlara çağrılan aday sayısında Resmi Gazetede yayınlanan yeni bir KHK ile düzenlemeye gidildi ve sayı 3 Katından 5 Katına çıkarıldı.

KPSS Puanı üzerinden mülakatlara çağrılan aday sayısında Resmi Gazetede yayınlanan yeni bir KHK ile düzenlemeye gidildi ve sayı 3 Katından 5 Katına çıkarıldı.

Buna göre Kamu Personeli alımlarında uygulanan “Kontenjanın 3 Katı Aday Mülakata Çağrılır” maddesi değiştirilerek “Kontenjanın 5 Katı Aday Mülakata Çağrılır” şeklini aldı.

Bu süreç sonunda 1.000 kişilik kontenjanlar için 3.000 adayı mülakata alan ilgili kamu kurumu artık 5.000 adayı mülakata alarak aralarından tercih yapacak.

Diyanet'in Alımları Sözleşmeli mi Kadrolu mu Olacak?

Diyanet İşleri Başkanlığının yapacağı 12 bin alımın statüsü ne olacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı bir yıl içerisinde 12 bin din görevlisalımı gerçekleştirecek. İlk alım 1 ay sonra askıya çıkacak ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyurulacak.

Bilindiği üzere yeni çıkan kanun gereği kadrolu personel atamaları Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleşiyor.

Sözleşmeli atamalar da ise bir kaç bakanın onayı yeterli oluyor. Bakan Bozdağ'ın Diyanet'teki sıkıntıları yakından görmesi ve harekete geçmesi Maliye Bakanlığı ile istişare sonucu 12 bin adayın sözleşmeli personel olarak atanmasına onay verildi.

1 ay sonra 2018 yılı içerisinde yapılacak olan din görevlisi alımının tamamı sözleşmeli personel statüsü ile gerçekleşecek.

Bu durumda Diyanet İşleri Başkanlığı 6 bin aday için 30 bin kişiyi sözlü sınava davet edecek. Bu kural bütün kamu kurum ve kuruluşlar için geçerlidir.

Diyanet'in 2018 yılında alacağı personel sayısı belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığının alacağı personel sayısı netleşti.

Diyanet'ten sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ bir kaç gün önce İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kuran Kursu Öğretici alımının yapacağını açıklamıştı. 

Atama sayısı belli oldu.

Başbakanlık yetkililerinden edindiğimiz RESMİ bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanlığı 1 ay sonra 6 bin din görevlisi alım ilanına çıkacak. 2018 yılında ise ilave 6 bin personel daha istihdam edecek.

Böylece bir yıl içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı 12 bin personel alımı gerçekleştirmiş olacak.

Kaynak: Dini Haberler