Diyanet, Yaz Kur'an Kurslarını Neden 20 Haziran'da açıyor?

Yaz Kur'an Kursları 20 Haziran da Açılıyor Çünkü..

  • 16.03.2018 16:11:14
No icon

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 Yılı Yaz Kur\'an Kurslarını 20 Haziran 2018 Pazartesi günü açacak. 

 

Okulların 17 Haziran 2018 tarihinde kapanması ve akabinde 2 gün sonra Yaz Kur’an Kurslarının açılması Diyanet camiasında tartışmalara neden oldu. 

Okurlarımız, Yaz Kur\'an Kursları açılma tarihini fiyasko olarak değerlendirirkenkayıtların alınmasına dahi fırsat tanınmadığı eleştirilerinde bulundular. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan aldığımız bilgiler neticesinde Yaz Kur\'an Kurslarının 20 Haziran 2018 Pazartesi günü açmasının nedenleri şöyle:

 

05 Temmuz 2018 tarihi Ramazan Bayramı olması nedeniyle velilerin öğrencileri kurslara göndermemesine binaen verilen ara sonrasında Din Görevlilerinin öğrenci bulmakta sıkıntı çekebileceği,

 

Yaz Kur\'an Kurslarının Ramazan Bayramından sonra kalması durumunda 12 Eylül 2016 tarihi Kurban Bayramına dek gelmesi nedeniyle Kursların, Kurban bayramından sonraya sarkması durumunda çeşitli sıkıntılar çıkabileceği endişesi.

 


İşte Diyanet İşleri Başkanlığının Yaz Kur'an Kurslarını 20 Haziran 2016 Pazartesi günü açmasının nedenleri


 

Kurban Bayramına sarkan Kurs süresi,  Din görevlilerinin tatil yapamamaktan doğan şikâyetleri gündeme getirebileceği gibi yeni eğitim-öğretim yılı başlangıcı olması öğrenciler için de ayrı bir sorun teşkil edebilir. 

 

Ramazan ve Kurban Bayramını içine alan kurs süresinin din görevlilerinin her iki bayramda da izin kullanmasının imkansızlığını göz önüne alan Diyanet İşleri Başkanlığı, görevlilerin en azından Kurban Bayramında rahatça izin kullanmalarını amaçlamıştır.

 

Bilindiği üzere ihtiyaç odaklı Kur’an Kurslarında okuyanlar için eğitim-öğretim yılı 29 Mayıs 2018 tarihinde sona erdiğinden dolayı Kur'an Kursu Öğreticileri 20 Haziran 2018 tarihine kadar 20 gün gibi bir zaman diliminde dinlenme fırsatı bulacaklar. 
 

"Okullar kapanır kapanmaz hemen kurs açılır mı, Çocuklar zaten dinlenemiyor" itirazında olanların ise 30 Mayıs ve 04 Haziran'da sınavları biten öğrencilerin her ne kadar okullar fiilen 17 Haziran’da kapanmasa da sınav stresinin zihin yorgunluğunu atma fırsatı bularak genel itibariyle 15-20 gün tatil etme imkanıbuldukları bir gerçek.

 

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı sayılan bu nedenleri göz önüne alarak Yaz Kur\'an Kurslarının 20 Haziran 2018 Pazartesi günü açılmasının uygun olacağı kanaatine varmış bulunuyor. 

 

 KAPIDA ÖDEME SİPARİŞ TEL: 0505 979 88 88

 

Yorumlar