DHBT-1 KONULARI HANGİLERİDİR? NASIL ÇALIŞMALIYIM?

Yeterlik sınavları Diyanet İşleri Başkanlığı adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktaydı.

  • 16.03.2018 16:02:59
No icon

DHBT KONULARI HANGİLERİDİR? NASIL ÇALIŞMALIYIM?

Yeterlik sınavları Diyanet İşleri Başkanlığı adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktaydı. Ancak mart 2014 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı ÖSYM ile bir protokol imzaladı. Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı personel alım sınavlarını iki yılda bir yapacak.
Bu sınavlar ÖSYM sistemine uygun olarak yapılacak. Sınavlarda, ÖSYM’nin sınav soru stillerine uygun sorular sorulacak. Yeni sınav sisteminin adı da Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınav yani kısaca, DHBT olmuştur. Personel alımı iki aşamadan meydana gelecek.

Birinci aşamada adaylar, KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavına gireceklerdir. Tabii bu sınav da ÖSYM tarafından yapılacaktır.

İkinci aşamada ise DHBT – 1 ve DHBT – 2 Sınavları yapılacaktır. DHBT – 1 ve DHBT – 2 sınavlarının her birinde adaylara 20 soru sorulacaktır. DHBT – 1 sınavına girecek adaylar, lisans son sınıf ve mezunları, önlisans son sınıf ve mezunları ve İHL son sınıf öğrencileri ve mezunlarıdır. 

DHBT – 1 sınavına girecek olan bütün adaylara, aşağıdaki kaynaklardan 20 soru sorulacaktır. Aşağıdaki kaynaklardan sorulacak sorular ortaöğretim-önlisans ve lisans öğrencileri için ortak sorulardır. Bu soruları DHBT sınavına girecek tüm adaylar cevaplandıracaktır.

DHBT Sınavında 40 sorudan 20 tanesi aşağıdaki kaynaklardan gelecektir işte bu DHBT 1 Sınavı oluyor…

DHBT 1 Konuları Aşağıda Verilmiştir;

1. İnanç Esasları (İlmihal, TDV)
2. İbadet Esasları (İlmihal, TDV)
3. Kur’an-ı Kerim ve Anlam Bilgisi, Tecvit (Kur’an Yolu Türkçe meal ve Tefsiri, Komisyon,Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara,2006)
4. Siyer (İbrahim Sarıçam, Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara, 2004. Hamidullah, Muhammed, İslam Peygamberi, İstanbul, 2003)
5. İslam Ahlakı (İlmihal, TDV)

Bütün adaylara 20 soru bu kaynaklardan sorulacak ve bütün adaylar bu soruları cevaplayacaklardır…

 

 KAPIDA ÖDEME SİPARİŞ TEL: 0505 979 88 88

 

Yorumlar