DHBT 2018 Sınavına Hangi Kaynaklardan Nasıl Çalışmalıyım?

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavları 2 bölümden oluşmaktadır.

  • 16.03.2018 16:02:00
No icon

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavları 2 bölümden oluşmaktadır.

1. DHBT-1: Bu sınavda <<<İHL-ÖNLİSANS-LİSANS>>> mezunlarına aynı sorular sorulacaktır. 40 sorunun 20 tanesi ÖSYM’nin belirlediği kaynaklardan sorulacaktır. Buraya kadar sorun yok...

DHBT 1 için, özel olarak hazırlanmış Konu Anlatımlı Soru Bankası ya da Soru Bankası kaynak kitaplarını bütün adaylar satın alarak çalışabilir. DHBT 1 kaynağı seçilirken sadece DHBT 1 konularının yer aldığı kaynak olmasına dikkat etmelisiniz...

 

2. DHBT 2: Sınavın ikinci bölümünde ÇOK ÖNEMLİ FARKLAR VARDIR... Bu bölümde 40 sorunun 20 tanesi ÖSYM’nin belirlediği ders mütfredatlarından sorulacaktır. 

 

ÇOK ÖNEMLİ FARKLARI MADDELER HALİNDE YAZALIM:

FARK 1. DHBT 2 sınavı için, İHL mezunları İmam Hatip Liselerinde gördükleri ders müfredatlarından sorumludur. Bu ders müfredatları dışında herhangi bir soru gelmemektedir. Bu bilgileri ÖSYM’nin sitesinden teyit edebilirsiniz...

http://www.osym.gov.tr/belge/1-21852/2014-kpss-ortaogretimon-lisans-ve-dhbt-ortaogtetimon-li-.html

TAVSİYEMİZ:  İHL mezunu adaylar kesinlikle İHL Müfredatını birebir işleyen özetleyen ve soru hazırlayan KAYNAK KİTAPLARDAN YARARLANMALIDIR. Aksi halde, hem önlisans hem lisans konularına çalışmak zorunda kalırlar ki, bu da boşa zaman kaybı demektir...

 

FARK 2: DHBT 2 sınavı için, Lisans-Önlisans Mezunları ise yine okulda gördükleri müfredattan yani derslerden sorumludurlar. Müfredatta gördükleri ders kitapların dışında herhangi bir soru gelmemektedir. Onun için mutlaka ve mutlaka DERS KİTAPLARINA UYGUN KAYNAKLARI SEÇMELİDİRLER...

Çünkü ÖSYM’nin belirlediği müfredat ders kitaplarıdır. Bu kaynakların dışında soru sormayacaktır. Bu bilgileri ÖSYM’nin resmi sitesinden teyit edebilirsiniz...

http://www.osym.gov.tr/belge/1-21852/2014-kpss-ortaogretimon-lisans-ve-dhbt-ortaogtetimon-li-.html

 

FARK 3: LİSANS MEZUNLARININ DİKKATİNE: Lisans mezunlarına yönelik piyasada özel olarak hazırlanmış herhangi bir kaynak yoktur. İlahiyat ve Önlisans adaylarının DHBT 2 kaynakları ve sorumlu oldukları dersler hemen hemen birbirine çok yakındır. O açıdan ÖZEL OLARAK ÖNLİSANS konularına YÖNELİK HAZIRLANMIŞ KAYNAK KİTAPLARIN LİSANS adayları tarafından da kullanılmasının yeterli olacağını düşünüyoruz.

TAVSİYEMİZ: Lisans ve Önlisans adayları KAYNAK SEÇİMİ YAPARKEN, müfredatta belirtilen derslere ait, konu özetleri ve soruların bulunduğu, direk ders kitaplarından hazırlanılmış KAYNAK KİTAPLARI seçmelidirler. Aksi halde, birçok konuya boşuna çalışmış ve zaman kaybı yaşamış olurlar.

 

FARK 4: Sınava girecek adaylar kaynak araştırması yaparken, belli isimlere takılmamalıdır. Çünkü 2014 itibariyle sınav sistemi değişti lakin bu kişilerin kitapları yüzde 90 oranında değişmedi değişen sadece kapakları oldu. Bu açıdan kaynak seçimini isimlere göre değil, sınavı kim yapıyor? Bu kurumun soru tarzına hangi kaynaklar daha uygun? Kriterlerine dikkat ederek yapmalıyız.

Kapakları değişen değil, içeriği 2018 sınav sistemine uygun olarak hazırlanmış kitapları tercih etmeniz gerekiyor.

 

FARK 5. ASPİRİN KİTAPLARLA BAŞARILI OLMA ŞANSINIZ YOK... Yani piyasadaki kitapların hemen hemen hepsi, DHBT-1,DHBT-2, İHL-ÖNLİSANS-LİSANS ve hatta MBSTS hem soru bankası hem de konu anlatımı olarak dizayn edilmiştir. Bu kadar farklı müfredatı veya dersleri 700 sayfalık bir kitapta topladım ve ben size sınavı kazandırıyorum demek gerçekten, bizlerin “ZEKA”sıyla dalga geçmek demektir.

Biz Diyoruz ki!!!

DHBT 1 konuları bellidir. DHBT bir konularını  ve sorularını içeren bağımsız kitaplar alın...

Ama sadece DHBT 1 konuları ve soruları olsun.

 

FARK 6. İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARI DİKKAT!!!

(DHBT 2, İMAM HATİP LİSESİ (ORTAÖĞRETİM) DÜZEYİ KONU ANLATIMLI SORU BANKASI

DHBT 2 İMAM HATİP LİSESİ (ORTAÖĞRETİM) DÜZEYİ SORU BANKASI)

DHBT 2’de ise, İmam Hatip Lisesi Mezunları direk kendi ders müfredatlarına uygun kaynakları satın almalıdırlar.  Aksi halde ihl,önlisans ve lisans konularının hangileri olduğunu nereye çalışacaklarını bilemeyecekler ve verimsiz ders çalışma sonucunda başarısız olacaklardır.

 

FARK 7. ÖNLİSANS MEZUNLARI DİKKAT!!!

(DHBT 2, ÖNLİSANS KONU ANLATIMLI SORU BANKASI

DHBT 2, ÖNLİSANS SORU BANKASI)

DHBT 2’de sizlerin sorumlu olduğu 12 tane ders vardır. ÖSYM’nin sitesinden bakabilirsiniz. Bu 12 dersin dışında herhangi bir soru sorulmayacaktır. Dolayısıyla DHBT 2’ye çalışmak için alacağınız kaynak kitaplarda bu 12 dersin dışında başka hiçbir ders ve konu olmamalı. Önlisans düzeyine özel kaynaklar olmalı... Aksi halde siz de, verimsiz ve gereksiz bir çok bilgiyi öğrenmek zorunda kalacaksınız.

 

FARK 8. LİSANS-İLAHİYAT MEZUNLARI DİKKAT!!!

(DHBT 2, ÖNLİSANS KONU ANLATIMLI SORU BANKASI

DHBT 2, ÖNLİSANS SORU BANKASI)

Lisans mezunlarına yönelik DHBT 2 kaynakları malesef piyasada mevcut değil. Kim var diyorsa en nazik ifadeyle yanlış söylüyorlar. Piyasadaki kitap kapaklarında yazan “Lisans”mezunlarına ait ibarelerine takılmayın. Kitabın içini kontrol edin mutlaka.

Diyoruz ki; Önlisanstaki 12 ders sizlerin de yüzde 90 itibarla sorumlu olduğu derslerdir. Sizler de DHBT 2 Önlisans için hazırlanmış, DHBT 2 ÖNLİSANS KONU ANLATIMI ve SORU BANKASI kitaplarından satın alarak çalışmalısınız. Kaynağa ihtiyacınız varsa....

 

DİKKAT!!!

Piyasada sınavı % 100 kazandıracağız, 80 sorunun 78’ini bildik tarzındaki slogonik cümlelere inanmayın. ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda % 100 soruları tutturmak imkansızdır. Önemli olan, ÖSYM’nin soru stillerine uygun ve müfredatı kapsayıcı tarzda hazırlanmış kaynaklarla çalışmanızdır.

 

Bazı arkadaşlar da İlmihal 1-2. Ciltlere çalışın yeter tarzında fikirler öne sürüyor. Ağzı olan konuşuyor. Ama biz ÖSYM’nin klavuzuna göre konuşuyoruz. Lütfen ÖSYM’nin klavuzunu inceleyiniz...

 

Bu konulardaki yazılarımıza devam edeceğiz inşallah...

Kaynaklarınızı iyi seçerek başlamak başarmanın ilk adımıdır. Aksi halde geçen yıllarda olduğu gibi hüsran kaçınılmaz olacaktır.

 

1-DHBT-1 KONU ANLATIMLI SORU BANKASI

Son yıllarda ülkemizde birçok kurumda olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da personel alımında objektif kriterlere dayalı mesleki seçme sınavları yapılmaktadır. İlk olarak Diyanet Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) veya Yeterlik adıyla başlayan süreç artık DHBT adıyla Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi sınavı şeklinde devam etmektedir. Bu değişiklik sadece basit bir isim değişikliği olmayıp, sınav tarzının, soru tiplerinin ve kaynak kullanımıyla ilgili birçokdeğişikliği de beraberinde getirmektedir.

Yeterlik sınavları Diyanet İşleri Başkanlığı adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktaydı. Ancak mart 2014 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı ÖSYM ile bir protokol imzaladı. Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı personel alım sınavlarını iki yılda bir kere yapacak.
Bu sınavlar ÖSYM sistemine uygun olarak yapılacak. Sınavlarda, ÖSYM’nin sınav soru stillerine uygun sorular sorulacak. Yeni sınav sisteminin adı da Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınav yani kısaca, DHBT olmuştur. Personel alımı iki aşamadan meydana gelecek. Birinci aşamada adaylar, KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavına gireceklerdir. Tabii bu sınav da ÖSYM tarafından yapılacaktır.

İkinci aşamada ise DHBT – 1 ve DHBT – 2 Sınavları yapılacaktır. DHBT – 1 ve DHBT – 2 sınavlarının her birinde adaylara 20 soru sorulacaktır. DHBT – 1 sınavına girecek adaylar, lisans son sınıf ve mezunları, önlisans son sınıf ve mezunları ve İHL son sınıf öğrencileri ve mezunlarıdır. DHBT – 1 sınavına girecek olan bütün adaylara, aynı kaynaktan 20 soru sorulacaktır. DHBT Sınavları iki yılda bir kere yapılacaktır. Bu sınavlardan alınan puanlar iki yıl geçerliolacak ve Diyanet İşleri Başkanlığı iki yıl boyunca alacağı personeli bu sınavdaki başarısına göre belirleyecektir.

ÖSYM’nin yaptığı bütün sınavlarda, yanlış yapılan soruların, doğru soruları götürüyor olmasıdır. Bazen, 4 yanlış bir doğruyu götürüyor, bazen de, 3 yanlış bir doğruyu götürüyor. Bu konuya da adaylarımızın dikkat etmesi gerektiğini düşünüyoruz. DHBT – 1 sınavı ile ilgili ÖSYM’nin yaptığı açıklamalar ışığında, adaylar aşağıdaki konulardan ve kaynaklardan sorumlu tutulacaklardır.
1. İnanç Esasları (İlmihal, TDV)
2. İbadet Esasları (İlmihal, TDV)
3. Kur’an-ı Kerim ve Anlam Bilgisi, Tecvit (Kur’an Yolu Türkçe meal ve Tefsiri, Komisyon,Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara,2006)
4. Siyer (İbrahim Sarıçam, Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara, 2004. Hamidullah, Muhammed, İslam Peygamberi, İstanbul, 2003)
5. İslam Ahlakı (İlmihal, TDV)


DHBT sınavlarına hazırlanırken sizlere önerimiz;
1. Konu anlatımlı kitaplar yerine, belirlenen kaynaklardan konuları öğrenmeye çalışınız.Sonrasında konu anlatımlı kitabımıza çalışarak öğrendiğiniz bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Ancak sınava kadar çalışacağınız kaynakların çok olduğunu ve zamanınızın yetmeyeceğini düşünüyorsanız konu anlatımlı soru bankamızdan yararlanmanızı öneririz. Konu anlatımlı soru bankamızı güvenle kullanabilirsiniz. Çünkü elnizdeki bu kitap sınavda sorumlu olunan kaynaklara bağlı kalınarak hazırlanmış özet çalışmadır. Kaynakların dışına çıkılmadan ancak özet bilgiler alınarak oluşturulmuştur.
2. Soru bankası alacaksanız, soruların 5 şıklı olmasına dikkat ediniz.
3. Alacağınız soru bankasındaki sorularda, yorum soruları var mı? Paragraf soruları kullanılmış mı? Bilgiyi kullanmaya yönelik soru tipleri mevcut mu? Bilgi soruları hazırlanmışmı? ÖSYM’nin bu tarz soruları bütün sınavlarda kullandığını biliyoruz. ÖSYM’nin yapacağı sınavla ilgili yayınladığı bir soruyu burada sizinle paylaşarak önerilerimizin ne kadar önemliolduğunu göstermek isteriz.


Mart 2014 ÖSYM’nin Yayınladığı Örnek Soru
Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicreti, sadece bir mekan değişikliği olarak görülmemelidir. İslam tarihinde yen i bir dönemin başlangıcı sayılan Hicret’in, siyasi ve sosyal açıdan da önemli neticeleri olmuştur.

Buna göre,
I. İslam’ın devletleşme sürecinin temelleri atılmıştır.
II.İslam’a açıktan tebliğ dönemi başlatılmıştır.
III.İslam’ın özgürce yaşanacağı bir ortam oluşturulmuştur.
IV.İslam’ın kurumsal bir yapıya dönüşme süreci başlatılmıştır.
Yargılarından hangileri Hicret’in sonuçları arasında gösterilebilir?
A) Yalnız II
B) I-IV
C) II-III
D) I-III-IV
E) I-II-III-IV

4. Kaynakları okumadan, testleri çözmeyiniz. Önce kaynakları okuyup konu anlatımlı soru bankamızdan bilgilerinizi pekiştirip sonra testleri çözünüz, çözdüğünüz testlerdeki hataları-nız için, kaynağa geri dönüp, o konuyu tekrar okuyarak, eksik bilgilerinizi tamamlayınız. Diyanet İşleri Başkanlığının sınavlarına yönelik yapılan konu anlatımı ve soru bankası kitaplarının çokluğu malumunuzdur. Piyasada, 3-4 yıl önce yazılmış kitapların kapakları
değiştirilerek DHBT 2014 şeklinde ibarelerle piyasaya sürüldüğünü üzülerek izlemekteyiz.  dindersi.com  sitemizden, bu konuda adayların dikkatli olmalarını,seçici davranmaları gerektiğini sürekli gündemde tutmaya çalışıyoruz. DHBT ile ilgili gerçek ve doğru bilgileri, sitelerimizden takip edebilirsiniz.

DDY Yayınları olarak çıkardığımız DHBT – 1 Konu Anlatımlı Soru Bankamız, yukarıdaki konular ve kaynaklar dikkate alınarak, ÖSYM Sınav sistemine % 100 uyumlu olarak hazırlanmış kitaptır. DHBT 1 ve DHBT 2 Soru bankası ve Konu anlatımlı soru bankası kitaplarımızın alandaki eksikliği doldurmasını ümit ediyor, sınava girecek tüm adaylara başarılar diliyoruz

2-DHBT-2 ÖNLİSANS KONU ANLATIMLI SORU BANKASI

Elinizdeki konu anlatımlı soru bankası, Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT-2 Önlisans düzeyi) müfredatına yönelik hazırlanmıştır. DHBT-2 Soru Bankası, Önlisans müfredatındaki Tefsir,Tefsir Usulü ve Tarihi, İslam Hukukuna Giriş, Günümüz Fıkıh Problemleri, Hadis, Hadis Tarihi ve Usulü, İslam İnanç Esasları, Kelama Giriş, İlk Dönem İslam Tarihi, İslam Kurumları ve Medeniyeti, İslam Mezhepler Tarihi, Yaşayan Dünya dinleri derslerinin bütün konu ve kazanımlarını içermektedir.

Soru bankası hazırlanırken ÖSYM’nin istediği müfredat birebir olarak işlenmiş, konu ve kazanımların dışında ders kitaplarındaki bütün konular taranmış, özetleri çıkarılmış, konular görsel içeriklerle desteklenmiş ve önemli görülen bölümler soru haline dönüştürülmüştür.

Kitabın Hazırlanmasında Nelere Dikkat Edildi?
Bizler hem DHBT-1’i hem de DHBT-2’yi hazırlarken, öncelikle ÖSYM’nin sınav sistemlerini ve bu sınavlarda sorduğu soruların nasıl olduğu konusunda yaklaşık bir ay araştırma yaptık. Hazırladığımız konu anlatımlarını önemli gördüğümüz yerlerden seçmeye özen gösterdik. Sorularımızı ise ÖSYM’nin soru tiplerine uygun hazırlamaya çalıştık. Bu soru bankasındaki soruları çözerek, hem bilgi içeriğine hakim olacaksınız, hem de paragraf, yorum, sonuç çıkarma ve bilgiyi kullanmaya yönelik soru tarzlarını da çözme pratiğini öğrenmiş olacaksınız.

Sınava Kaç Kişi Girecek ve Kimler Sınavı Kazanacak?
Bu sınava yaklaşık olarak 250 bin kişinin girmesi beklenmektedir. 250 bin kişiden en yüksek puanı alan kişilerin DİB tarafından kadroya alınacağı unutulmamalıdır. Bu açıdan, sizlerin hedefi 70 puan almak değil, en yüksek puanı almak olmalıdır.

Son Söz..
Değerli adaylar;
Seçimlerinizin başarılı olup olmayacağınızı etkileyeceğini unutmayınız.
DDY Yayınları ekibi olarak sizlere gireceğiniz sınavlarda başarılar diliyoruz.

 

Unutmayınız ki,
“Başarı merdivenlerini elleriniz cebinizde çıkamazsınız”
“İnsan için kendi çalıştığından başkası yoktur” (Necm 39)

3-DHBT-2 ÖNLİSANS SORU BANKASI

ELİNİZDEKİ DHBT 2 (İlahiyat Önlisans Düzeyi) HAZIRLIK KİTABI, ÖSYM SINAV SİSTEMİNE % 100 UYUMLUDUR.


Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı geçtiğimiz yıllarda, Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımlarını “YETERLİK” sınavları sonucuna göre alıyordu. ÖSYM ile yaptığı antlaşma neticesinde artık, her iki yılda bir DHBT-1 ve DHBT 2 sınavlarını yaparak, bu sınavlarda başarılı olan adayları personel olarak bünyesine alacaktır.

Unutmayınız! Bu sınavda alınan notlar ve başarı sırası iki yıl geçerli olacaktır. Geçtiğimiz yıl sonunda İlahiyat Önlisans mezunu olan veya mezun olabilecek durumda olan arkadaşlarımızın sınava hazırlık sürecinde konu anlatımı konusunda bir özet kitaba ihtiyaç duyduğu ile ilgili pek çok mail ve telefon aldık. Bu nedenle DDY Yayınları olarak mevcut olan DHBT – 2 ÖNLİSANS Soru Bankamızın yanında bir de DHBT – 2 ÖNLİSANS Konu Anlatımlı Soru Bankası çıkarmayı öngördük. Bu amaç doğrultusunda yaptığımız yaklaşık sekiz aylık titiz bir çalışma sonucunda iki kitabımızı da sizlerin beğenisine sunmuş olduk. Rabbimize şükürler olsun.

Lütfen bu kitabı çözerken, elinizdeki veya raflardaki diğer kitaplarla karşılaştırınız. İlahiyat Önlisans konu ve kitapları hangi kitapta bu şekilde incelenip, soru bankası haline getirilmiştir. Eğer alternatifi varsa bu kitapla birlikte onu, yoksa bu kitabı herkese tavsiye etmenizi özellikle rica ediyoruz. Önemli olan, sınava girecek 250 bin kişinin doğru yönlendirilmesidir. Malumunuz aşağıdaki 12 dersin hepsinden sorumlusunuz. Bu derslere çalışmadan, bu sınavı kazanmanız mümkün değildir. Türkiye’deki DHBT 1 ve DHBT-2 kitaplarının hangisinde buradaki derslere yönelik konu anlatımı ve soruların olduğunu sizlerin takdirine bırakıyoruz.

DHBT 2 Sınavına önlisans düzeyinden girecek adaylara, aşağıdaki derslerden 20 soru sorulacaktır. Soruların çarpanı 0.40’tır. Katsayısı en yüksek olan bölüm DHBT 2’dir. Önlisans ile ilgili aşağıdaki dersler DHBT 2 müfredatının tamamını oluşturmaktadır.

1. Tefsir
2. Tefsir Usulü ve Tarihi
3. İslam Hukukuna Giriş
4. Günümüz Fıkıh Problemleri
5. Hadis
6. Hadis Tarihi ve Usulü
7. İslam İnanç Esasları
8. Kelama Giriş
9. İlk Dönem İslam Tarihi
10. İslam Kurumları ve Medeniyeti
11. İslam Mezhepler Tarihi
12. Yaşayan Dünya dinleri

Elinizdeki soru bankası, yukarıdaki 12 derse yönelik hazırlanmıştır. DHBT 2 Önlisans düzeyi sorular yukarıdaki derslerden ve bu derslere ait müfredatlardan gelecektir. Bu yüzden, kesinlikle yukarıdaki derslerin hepsinin yer aldığı soru bankası kitaplarını kaynak olarak alınız. Kaynak seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli kriter, DHBT 2 kitabında yukarıdaki 12 derse ait bilgiler mevcut mu? Eğer DHBT 2 (İlahiyat Önlisans) kaynak kitap alacaksanız ve yukarıdaki dersler yoksa, ya da bir kısmı var bir kısmı yoksa, o kaynağın sizlere çok yararlı olacağını düşünmüyoruz.

 

ÇOK ÖNEMLİ
Şu anda piyasadaki DHBT 1 ve DHBT 2 ile ilgili bütün kitaplar birbirlerinin MUADİLİDİR. Yani birbirlerine çok benzer. Zaten birçoğu da sınava girecek adayların ellerinde olan kaynaklar. Sınava yaklaşık 250 bin kişi girecekse, zaten MUADİL kaynaklar en az 150 bin adayda mevcuttur. Ancak elinizdeki bu DHBT kitabı ve diğer iki DHBT SORU BANKASI kitaplarımız ALTERNATİF kitaplardır. Çünkü bu kitaplar, incelediğinizde göreceksiniz ki, yeni sisteme yönelik hazırlanmıştır. Daha önceki dönemlerde, YETERLİLİK kitaplarımız mevcut olmadığından, dönüşüm sözkonusu değildir. Bütün kitaplarımız sıfırdan, direk kaynaklarından hazırlanmış ve sizlere sunulmuştur.

Unutmayın!!! Elinizdeki ve piyasadaki kitapların, ALTERNATİFİ olan KAYNAK arıyorsanız, DHBT ve DHBT 2 SORU BANKASI kitaplarımızı tercih etmelisiniz. Çünkü bizim MUADİLİMİZ yok… 

DDY Yayınları olarak çıkardığımız DHBT -2 (İlahiyat Önlisans Düzeyi), Soru bankası ve Konu anlatımlı soru bankası yukarıdaki dersler ve kaynaklar dikkate alınarak, ÖSYM Sınav sistemine % 100 uyumlu olarak hazırlanmıştır.

DHBT 1 Ortak (İlahiyat, Önlisans, İhl), DHBT 2 (İhl Düzeyi), DHBT 2 (İlahiyat Önlisans Düzeyi) Soru bankası kitaplarımızın alandaki eksikliği doldurmasını ümit ediyor, sınava girecek tüm adaylara başarılar diliyoruz.

 

 KAPIDA ÖDEME SİPARİŞ TEL: 0505 979 88 88

 

Yorumlar