Bu Yazıyı Okumadan DHBT Sınavına Girmeyin!!!

DHBT ve KPSS Sınav Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman

 • 17.09.2019 22:46:39
No icon

Not: Bu Yazı DDY Yayınları Komisyonuna aittir. Yazıyı, link vermeden, DDY Yayıncılıktan izin almadan, sanal ortamda, haber sitelerinde, facebook sayfalarında vs. yayınlamak telif hakları yasasınca suçtur ve kul hakkıdır bilesiniz... DDY Yayınları olarak takipçisi olduğumuzun bilinmesini isteriz. Sayfamızdan direk link vererek istediğiniz sitede, sayfada, grupta ve duvarınızda paylaşabilirsiniz. 

DHBT ve KPSS Sınav Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman

Bu yazıyı sonuna kadar okuyunuz. Bu yazıyı okumadan DHBT Sınavına girmeyin. Çünkü DHBT sınavına nasıl çalışılmalı? ne kadar çalışılmalı? hangi kaynaklardan çalışılmalı, dhbt sınavlarına uygun kitaplar, dhbt sınavına hazırlık kitapları hangileri? bütün bu alandaki bilgileri bu yazıda bulaceksiniz. Bu yazıyı okumadan DHBT 2020 sınavına girmeyin?

DHBT Sınavında Hangi Kategorilerden Kaç Soru Sorulacak?

DHBT Sınavı İki bölümden oluşmaktadır.

1. Bölüm DHBT-1: 

Ortaöğretim (ihl), Önlisans ve Lisans Mezunlarına sorulacak sorulardan oluşmaktadır. Bu bölümde herkese 20 soru sorulacak ve tüm adaylar bu 20 soruyu cevaplayacaklardır. 

Peki bu 20 soru hangi konulardan gelecektir. 

1. İnanç Esasları (İlmihal, TDV)
2. İbadet Esasları (İlmihal, TDV)
3. Kur’an-ı Kerim ve Anlam Bilgisi, Tecvit (Kur’an Yolu Türkçe meal ve Tefsiri, Komisyon,Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara,2006)
4. Siyer (İbrahim Sarıçam, Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara, 2004. Hamidullah, Muhammed, İslam Peygamberi, İstanbul, 2003)
5. İslam Ahlakı (İlmihal, TDV)

Tüm adaylara yukarıdaki 5 konudan 20 soru sorulacaktır. DHBT Sınavının ilk bölümü buradaki derslerden oluşmaktadır. Bu derslere yönelik birebir hazırlanan kaynak kitap önerimizi de burada sizlerle paylaşmak istiyoruz. DHBT 1 konusuna çalışmak için DDY Yayınlarının DHBT 1 KONU ANLATIMLI SORU BANKASI HAZIRLIK KİTABINI alabilirsiniz. Bu kitap birebir yukarıdaki konulara yönelik hazırlanmıştır. Konu konu, başlık başlık konu anlatımı yapılmıştır. Kesinlikle kitaptaki hiçbir başlık ve konu eksik bırakılmamıştır. Sadece DHBT 1'e yönelik konuları içermektedir. Ne fazla ne eksik konu mevcuttur. 

 

DHBT 1 Konu Anlatımlı Soru Bankası Tavsiye kitabımızı detaylı incelemek için  TIKLAYINIZ...

Sipariş Tel: 0 505 979 88 88 - 232 343 27 27

2. Bölüm DHBT-2: 

İkinci bölüm olan DHBT 2'den 20 soru sorulacaktır. Bu bölüm de kendi arasında 3 bölüme ayrılmaktadır. Ösym'nın yayınladığı kılavuzu incelediğinizde göreceksiniz ki; DHBT 2'de sınava girecek adayın mezuniyetine göre, sorumlu olduğu, konular ve dersler değişiklik arzetmektedir. Şöyle ki;

1. DHBT 2 Ortaöğretim (İHL) Düzeyi Mezunları; 

İHL Mezunu olup sınava bu düzeyden girecek adaylara aşağıdaki derslerden 20 soru sorulacaktır. Unutmayınız, ÖSYM DHBT 2'de mezuniyet düzeyine göre soru soracaktır. Bu açıdan da, ihl, önlisans ve lisans düzeyi mezunlarının herbirine ayrı ayrı derslerden ve konulardan soru soracaktır. 

Ortaöğretim (İHL) Mezunlarının Sorumlu Olduğu Dersler;

 1. Tefsir
 2. Hadis
 3. Fıkıh
 4. İslam Tarihi
 5. Kelam
 6. Karşılaştırmalı Dinler Tarihi
 7. Dini Hitabet

Mezuniyet Düzeyi Ortaöğretim olan adaylar yukarıdaki 7 dersten sorumludurlar. Bu derslerden 20 soru sorulacaktır. Bu yüzden yukarıdaki DHBT 2 derslerine yönelik çalışmaları eksiksiz olarak yapmanız gerekmektedir. Bu kitaplar sizlerin İHL'de ders olarak işlediğiniz kitaplardır. Eğer bu kaynakları okumaya zamanınız yoksa ve kaynak kitap almayı düşünüyorsanız, en önemli kriteriniz şu olmalı, yukarıdaki kitapların içindeki üniteler ve ünitelerin içindeki konular birebir KONU ANLATIMI olarak hazırlanmış mı? yoksa yuvarlak olarak Tefsir veya Hadis dersleriyle ilgili bilgi mi verilmiş? Kaynak kitap seçiminde mutlaka alacağınız kaynağın, yukarıdaki derslerle birebir örtüşmesi gerekmektedir. 

Örneğin, Kelam dersinde kitapta kaç ünite varsa alacağınız kaynak kitapta da o kadar ünite olmalı, ünitenin içindeki başlıklar kaç tane ise, alacağınız kaynakta da o başlıklar birebir bulunmalıdır. Aksi halde, aldığınız kaynağa güvenerek çalışırsanız, kaynak kitap ise, eksik konu ve ünitelerle konuyu anlatmış ise, sınavdaki başarı oranınız inanın çok fazla düşecektir. 

Tavsiyemiz şu, alacağınız kaynak kitapların içeriklerini mutlaka inceleyiniz, ders kitaplarınız ile, alacağınız kaynak kitapların içindeki üniteler, konu başlıkları eğer eksikse bilin ki sınava eksik çalışacaksınız. 

Sizlere bu konuda tavsiye edeceğimiz kitap DDY Yayınlarının kitabıdır. DHBT 2 Ortaöğretim Konu Anlatım ve Soru Bankası kitabı, yukarıda bahsettiğimiz gibi, 7 tane dersin içindeki üniteleri birebir özetlemiş, ünitelerin içindeki konuları da birebir özetlemiştir. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapılmıştır. 

 

DHBT 2 Ortaöğretim Tavsiye Hazırlık Kitaplarımızı detaylı incelemek için TIKLAYINIZ.

Sipariş Tel: 0 505 979 88 88 - 232 343 27 27

 

2. DHBT 2 ÖNLİSANS Düzeyi Mezunları;

ÖNLİSANS Mezunu olup sınava bu düzeyden girecek adaylara aşağıdaki derslerden 20 soru sorulacaktır. Unutmayınız, ÖSYM DHBT 2'de mezuniyet düzeyine göre soru soracaktır. Önlisans mezunları İHL mezunlarının sorumlu olduğu 7 dersten değil, aşağıdaki 12 dersten sorumludurlar. Konu ile ilgili ÖSYM'nin klavuzuna bakabilirsiniz. Piyasadaki kitapların hemen hemen tamamı, ihl mezunlarının sorumlu olduğu derslere yönelik çalışmalar yapılmış, önlisansa ait diğer derslere yer verilmemiştir kitaplarında...

ÖNLİSANS Mezunlarının Sorumlu Olduğu Dersler;

 1. Tefsir
 2. Tefsir Usulü ve Tarihi
 3. İslam Hukukuna Giriş
 4. İslam İbadet Esasları
 5. Hadis
 6. Hadis Tarihi ve Usulü
 7. İslam İnanç Esasları
 8. Kelama Giriş
 9. İlk Dönem İslam Tarihi
 10. İslam Kurumları ve Medeniyeti
 11. İslam Mezhepler Tarihi
 12. Yaşayan Dünya Dinleri    

Önlisans düzeyinden sınava girecek adaylar yukarıdaki 12 dersten sorumludurlar. Kaynak kitap alırken, bütün bu derslerin o kaynakta olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.  İddia ediyoruz piyasadaki kitapların DDY Yayınları hariç hemen hemen hiçbirinde yukarıdaki derslerin tamamı yoktur. Sadece İHL Düzeyindeki 7 ders içerikleri hazırlanmış, aynı içeriği hem, ortaöğretim, hem önlisans, hem de lisans mezunlarına satılmaktadır. Bu şekilde hazırlanmış kaynaklar kesinlikle eksiktir. Sınavdaki başarınız kesinlikle düşecektir. Konu ile ilgili, ÖSYM'nin dhbt 2016 klavuzuna bakabilirsiniz...

 

DHBT 2 ÖNLİSANS Tavsiye Hazırlık Kitaplarımızı detaylı incelemek için TIKLAYINIZ.

Sipariş Tel: 0 505 979 88 88 - 232 343 27 27

3. LİSANS-İLAHİYAT Düzeyi Mezunları;

Lisans mezunlarına yönelik birebir hazırlanmış hazırlık kitabı mevcut değildir. Ancak DDY Yayınları Önlisansa ait 12 dersi birebir ünite ünite, konu konu özetlediği için, Önlisans mezunlarının dersleri hemen hemen Lisans düzeyi mezunlarının dersleri ile aynıdır. % 80 oranında Önlisans derslerinin içeriği ile Lisans düzeyi kitaplarının içeriği aynıdır. Lisans mezunlarına da önerimiz, piyasada sizlere yönelik birebir kaynak kitap olmadığına göre, DDY Yayınlarının Önlisans Düzeyi setine alarak çalışmanızdır. 

 

DHBT 2 LİSANS-İLAHİYAT Tavsiye Hazırlık Kitaplarımızı detaylı incelemek için TIKLAYINIZ.

Sipariş Tel: 0 505 979 88 88 - 232 343 27 27

 

Kaynak Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

DHBT Sınavına hazırlanmak için kaynak ihtiyacınız varsa iki şeyi kesinlikle araştırarak kaynak seçimi yapmanız gerekmektedir.

1. Satın alacağınız kaynağın konu anlatım kısımlarını inceleyiniz. Bir de sorumlu olduğunuz konular ve kitapların içeriği ile birebir karşılaştırınız. ÖSYM'nin belirlediği kaynakta kaç ünite var, ünitenin içindeki konuları tek tek alacağınız kaynakla karşılaştırınız. Eğer birebir ÖSYM'nin kaynağı çalışılmış ise, konu özetleri ve sorular ÖSYM'nin belirlediği kaynaklarla birebir örtüşüyorsa o kaynağı alınız. 

2. Satın alacağınız kaynağı inceleyiniz, kimin ne söylediği, kitabı kimin hazırladığı deği, kitabın içeriğindeki soruları inceleyiniz. Sorular ÖSYM formatına uygun mu değil mi? ÖSYM sınavlarında % 80 paragraf ve yorum sorusu sormaktadır. Aşağıdakilerden hangisi ...........dır? şeklindeki sorular diyanetin sınavlarında kullanılan şablonlardır. Satın alacağınız kaynağın soru stilleri yoruma dayalı, paragraf soruları şeklinde olmasına özen gösterin. 

2 Nisan 2018 tarihinde MBST Sınavı yapıldı. DDY Yayınları olarak bizler çıkan soruları inceledik, % 80'i paragraf sorusu, bilgi tabiiki var, lakin bilgi sorularını bile sorarken, yorumlayarak, konu ile ilgili başka bilgileri de birbiri ile ilişkilendirerek sorular sorulmuştur. 

DDY Yayınları MBST Sınavlarında sınava giren adayların % 50 si tarafından tercih edilen Yayınlardır. MBST Sınavına hazırlanan her 3 adaydan 2'si DDY Yayınlarının Hazırlık kitaplarını satın almışlardır. 

Geçen yıl MBST Sınavına girenlerin aldıkları ortalama puan 40-50 iken, bu yıl bizim kaynaklarımızla hazırlanların aldıkları puanlar 80 puanın üstüne çıkmışlardır. MBST Sınavı ile, DHBT Sınavı kategori olarak aynıdır. İkisi de Diyanet'in sınavı, ikisini de ÖSYM yapıyor. Dolayısıyla, DHBT Sınavlarına hazırlanacak adayların DDY Yayınlarının hazırlık setleriyle hazırlanmaları halinde, % 80'in üstünde başarı elde edeceklerini düşünüyoruz.

Not: DHBT Sınavlarında Kazanma Garantisi veriyoruz, dhbt sınavlarını kazandıran kitap, dhbt kitaplarımızı 10 tane profesör hazırladı şeklindeki cümleler kesinlikle sloganik cümlelerdir. İtibar etmeyin. 

Bu konuda yapmanız gereken şey, yukarıda belirttiğimiz hususları dikkate alarak kaynak seçiminizi yapmanızdır. Zaten bu şekilde bir kaynak seçimi yaparsanız DDY Yayınlarının Hazırlık Kitapları Dışında Hazırlık kitaplarının mevcut olmadığını göreceksiniz...

Sipariş Tel: 0 505 979 88 88 - 232 343 27 27

Niçin DDY Yayınlarının DHBT Hazırlık Kitaplarını Satın Almalısınız?

1. Çünkü DDY Yayınları, 15 kişilik İlahiyat Mezunu deneyimli kadrosuyla, bu alanda 100'e yakın eser hazırlamıştır.

2. Çünkü DDY Yayınları, ilkokul 4. sınıftan Lise 12. sınıfa kadar, hem diyanete yönelik, hem meb'e yönelik, hem de ösym'ye yönelik sınava hazırlık kaynakları hazırlamaktadır.

3. Çünkü DDY Yayınları, Diyanet ve Meb'in Din Kültürü Sınavları Dışında başka hiçbir alanda çalışma yapmamaktadır. Yani bu iş bizim "EK İŞİMİZ DEĞİL TEK İŞİMİZ"...

4. Çünkü, DDY Yayınları, hem MBSTS'de, hem de DHBT'de, ÖSYM'nin belirlediği kaynakları konu konu, ünite ünite birebir çalışmıştır. Kaynaklarımızı incelediğinizde göreceksiniz.

5. Çünkü, DDY Yayınlarını Hazırlık Kitaplarını Diyanet Sınavları ÖSYM tarafından yapılmaya başlandığı tarihten itibaren hazırlamıştır. ÖSYM'den önce hazırlanmış kitaplarımız mevcut değil. Bu şu demektir, diyanete yönelik hazırlanan kitaplarımızın kapaklarını değiştirip, ÖSYM formatlı şeklinde piyasaya sunmamaktadır.

6. Çünkü, DDY Yayınları, tecrübeli ekibi, dizgicisi, çalışanı herşeyiyle hazırladığı ürünlerin arkasındadır. 

7. Çünkü, DDY Yayınları, hazırladığı kitaplarla ilgili gelen bütün eleştiri ve önerileri her baskıda güncelleyerek hem kaynakları hem de kendini sürekli güncellemektedir.

8. Çünkü, DDY Yayınları, Diyanet Sınavları ile ilgili çalışmalarını hazırlarken, yapabileceğinin en iyisini yapıyor. Şu anda da zaten daha iyisi yok.

9. Çünkü, DDY Yayınları, mahşerde 2 kuruşun hesabını vereceğini biliyor ve bütün çalışmalarını buna göre yapıyor.

10. Çünkü DDY yayınları piyasadaki kitapların aksine, ÖSYM Formatını en iyi bilen ve bildiklerini kitaplarında uygulayan bir ekibe sahiptir.

DDY Yayınları Komisyon Bşk.

 

 KAPIDA ÖDEME SİPARİŞ TEL: 0505 979 88 88

 

 

Yorumlar