2018 DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir?

  • 21.03.2018 12:07:14
No icon

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir? DHBT başvuru şartları nelerdir? Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak KPSS ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar. Bunun neticesin de DHBT mülakat ve diğer işlemlerle devam eden bir süreç vardır. Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET’ te …

Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET’ te İmam, Müezzin veya Kur ’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ ye de girmek zorundadır.

DHBT ’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır.

Bu da;

1- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

2- İlâhiyat Önlisans mezunu

3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği-DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Yukarıdaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar.

Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’ den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açık öğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açık öğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahiyat Ön lisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahiyat Ön lisansı tercih edebilirler.

YGS’ ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahiyat Ön lisans tercihinde bulunabilir. Ön lisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli.

İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık ön lisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün.

Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, buna ek olarak sahip oldukları durumlar onları avantajlı kılabilir.

Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2 yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır.

Bununla ilgili olarak kategorilere ÖSYM klavuzundan bakabilirsiniz.

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani;

Şu an üniversite okusun yahut okumasın, okul devam etsin , etmesin İHL, AİHL ve Açık öğretim İHL’ den mezun olanlar tüm öğrenciler ile,

İlahiyat Önlisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DKABÖ’ den mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2018’de yapılacağından ve 2017 da sınav yapılmayacağından dolayı, şu an hâlen İHL, AİHL’de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’de okuyup 2017’ye kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir. Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde, hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat ön lisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKÖB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler. Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

DHBT ’ye başvurular, 2018 tarihleri arasındadır. Ancak; DHBT’ ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan;

Lisans düzeyinde DHBT’ ye katılacak adayların 2018 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 2018 tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Şu an DİYANET’te görevli olan İHL veya 2 yıllık İlâhıyat ya da 4 yıllık İlâhıyat, DKABÖ mezunu kişiler, DİYANET’te, İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, DİYANET’in sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum içi yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir. Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Zira, KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

00.00.2018 tarihlerinde 2018-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2018-KPSS Ortaöğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT: 00.00.0000-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 00.00.0000 tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar

 

KAPIDA ÖDEME SİPARİŞ TEL: 0505 979 88 88

 

Yorumlar