2020 Dhbt Sınavı Üzerine

Allah'ın selamı,bereketi,rahmet hepimizin ve hepinizin üzerine olsun.2020 yılında yapılacak 2020 DHBT Sınavı her geçen gün yaklaşmakta.

  • 12.11.2019 16:19:32
No icon

Geçmiş yıllara nazaran bu senede DHBT sınavında süprizlerin olacağı kaçınılmaz.

Her DHBT sınavı sonrası DHBT sınavı iptal edilsin veya DHBT sınavı iptal edilmeli deyip feryat edilmektedir.

Zaman zaman gelen bu gibi konuları bizlerde sitemizde yayınlamak durumunda kalmaktayız.

Hala bilindiği gibi Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi 2020 (DHBT 2020 Sınavı) sınavına vaktimiz var.Bu yüzden bu zamanı iyi değerlendirmeliyiz.

2020 yılında yapılacak olan Kpss DHBT sınavında ters köşeye düşmemek için sitemizde konular ve DHBT sınavlarına nasıl hazırlanılması gerektiğini okumanızı tavsiye etmekle birlikte KPSS ve DHBT sınavlarının ikisine de çalışmamız gerektiğini hatırdan çıkarmayalım.Malum ikisinin belli oranlarda ortalama puanları alınmaktadır.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı , DHBT Sınavına her geçen gün talep artmakta olduğu için bu yılda rakamlar oldukça fazla olacaktır.

Bu yüzden hepimizin işi zordur.Ama elimizden geleni yapıp tevekkülü de bırakmadan sabırla çalışmaya devam etmemiz gerekmektedir.

DHBT Sınavının iki yıllık sayısal verileri şu şekildedir.(2014 DHBT)

2018 yılında yapılan dhbt sınavına ait sayısal bilgiler sitemize eklenecektir.Ama ösym'nin resmi sitesinden bakabilirsiniz.

Evet Ortalama senede 175 bin kşinin girmiş olduğu DHBT sınavına,2020 yılında da bi o kadar kişinin sınava girmesi beklenmektedir.Hatta bu rakamlar her sene katlanarak arttığını sayısal verileri incelediğinizde görebilirsiniz.

Kuran Kursu Öğreticisi ve diyanetin alımlarının da bayanlara yönelik bölümde alımlar çok düşük olmakla birlikte dhbt 2018 sınavının geçerlilik süreinin 2 yıl olduğunu düşünürsek bu önümüzdeki senelerde alımların diğer senelere göre fazla olacağını ümit etmekteyiz.

Bu yüzden bu sene ümidinizi yitirmemenizi diğer senelere nazaran daha da bereketli olacağını düşünmekteyiz.

Evet 2020 DHBT Sınavı yaklaşmakla birlikte bizler de çalışmalarımıza şimdiden başladık.Her sene değişik soru tipleri gelmekle birlikte, artık az çok sizlerde soruların ne tarzda geleceğini kestirmektesiniz.Misal son sınavda Yaşayan dünya dinleri ile ilgili sorular gibi (2016) 2018 DHBT Sınavında Fıkıh soruları gibi...

Bilindiği üzere son yıllarda DHBT sınavının sorumluluğunu ösym üstlenmiş durumda. Dolayısıyla format tamamen değişmiş,özellikle ÖSYM nin bu sınavı yaptığı ilk yılda öğrenciler hiç tanımadıkları bir sınavla karşı karşıya kalmışlardır.

Yeni sistem, yıllardır DHBT eski adıyla yeterlilik sınavına giren bir çok hoca adayını isyan ettirmiştir. Ancak, herkesin anlması gereken nokta şu ki:ÖSYM nitelikli,düşünebilen,okuduklarını yorumlayabilen,bulunduğu durumun veya sorunun ezber yönünü değil doğru muhakemesini yapabilen, öz nedenini sunabilen,kendini ve mensup olduğu mesleğin gereklerini ifade etmekte becerikli,öz güven sahibi elemeanlar istemektedir.

Bu nedenle öğrenci adayının bilgi ve yorumsal zekasının ne oldugunu anlamak,adaydan istediği cevabı almak için soruyu türlü şekillerde ve adayın aklına hitap ederek sorar.

Bu nedenle, çalıştığınız konuların detayını,niçinini,maksadını,sonuçlarının ne olduğunu,katkılarını iyice öğrenme yoluna gidin.

Soru-cevap şeklindeki soruların neredeyse hiç olmayacağını bilmeniz gerekir.Şimdi sizlere anlatmak istediğimiz konunun tam anlaşılması için 2016 DHBT ' sini ( 2016 DHBT soruları için tıklayın ) ve DHBT 2018 sorularından bir kısmını DHBT 2018 % 10 Sorularını inceledıkten  sonra ÖSYM ' nin maksadı daha iyi anlaşılacaktır.Ösym ile birlikte sınavların yapılması  Diyanetin farklı alanlara ve herkesin bildiklerinin dışında bilgilerin bilinmesi ve standardın dışına çıkmamız gerektiğini sınavda soruları 2013 ve önceki yıllarda yapılan sorularla karşılaştırarak fark edebilirsiniz.

Dhbt 2020 yılına ait  tüm gerekli bilgilere sitemizden haberdar olabilirsiniz çok yakın bir zaman da ÖSYM 2020 KPSS DHBT klavuzu henüz yayınlanmamakla birlikte aralık ayının son haftası veya sene  başında yayınlanacaktır.

2020 yılında yapılacak olan 2020 DHBT sınavı hakkında tüm detaylarda sitemizde  mevcuttur. Çeşitli eksikliklerimiz olmakla birlikte çalışmalarımız devam etmektedir.

2020 DHBT Sınavı ile aklınıza takılan tüm soruları sitemizde ve sosyal medya üzerinden bizlere sorabilirsiniz.Bilgimiz dahilinde ise sizlere en güzel şekilde yardımcı olmaya gayret edelim inşallah.