Bunları Yapmayan DHBT 2018 Sınavında Başarılı Olamaz...

Şunu özellikle tavsiye ediyoruz; 5 yıl önce çıkan kitaplar bugün kapakları değiştirilip 2018 baskısıymış gibi satılmaktadır. Kaldı ki 5 yıl önceki yeterlik sınav formatı ile şu andaki ÖSYM sınav formatı kesinlikle farklıdır. Baraşırısız olmak istiyorsanız

  • 13.11.2017 12:32:08
No icon

Sınava yaklaşık 250 bin kişi girecek. Adaylar iki bölümden oluşan sınav sorularına cevap verecekler.

BÖLÜM SORULARI (DHBT 1 TÜM ADAYLAR İÇİN ORTAK SORULAR)

Bu bölümdeki soruları (İHL-ÖNLİSANS-lisans) mezunlarının hepsi cevaplandıracaktır. Bu bölümde Temel Dini Bilgilere yönelik 20 soru sorulacak. Bu bölümdeki soruların çarpanı 0.30 olacaktır. Yani 100 Puan’ın 30 puanı bu bölümden gelecektir.

ANCAKKKK!!!

Bu sınava girecek adayların yüzde 80’i DHBT 1 sınavından zaten yüksek puan alacaklardır.

BUNUN SEBEBİ;

Daha önce yeterlilik sınavlarındaki konulardan soruların gelecek olması,

Bu bölüm temel dini bilgiler alanıyla ilgili olduğu için, ÖSYM’nin bu bölümdeki soruları belirleyici olarak bize göre görmeyecek olmasıdır.

PEKİ EN BELİRLEYİCİ BÖLÜM HANGİSİDİR?

DHBT Sınavında en belirleyici bölüm DHBT 2 bölümüdür. Bize göre DHBT 2 sınavından 90’ın üzerinde alan adayların kadroya geçme ihtimali çok yüksektir.

Peki neden DHBT 2 (İHL-ÖNLİSANS-lisans) sınavı çok daha önemlidir?

* DHBT 2 sınavındaki her soru, 0.40 ile çarpılacaktır.

* DHBT 2 sınavı MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI’dır. Yani bu bölümdeki sorular, öğrenim düzeyinizdeki başarınızı gösterecektir. ÖSYM’de bu başarınızı özellikle ölçmek isteyecektir.

* DHBT 2 sınavındaki sorular daha önceki sınavlarda hiç sorulmamıştır.

İlk defa bu sınavda sorulacaktır. Dolayısıyla, DHBT 2 sınavına çok iyi hazırlanan adaylar diğer adaylardan kesinlikle daha şanslı ve başarılı olacaklardır.

* DHBT 2 sınavında üç düzey vardır. İHL, ÖNLİSANS ve LİSANS. Her düzeydeki konular farklı farklıdır.

Her düzey (ihl-önlisans-lisan) gördüğü dersler ve konulardan sorumludur.

* ÇOK ÖNEMLİ!!! Bu açıdan, KAYNAK KİTAP ALIRKEN, ASPİRİN KAYNAK KİTAPLARDAN UZAK DURUNUZ…

Çünkü; bu kitaplarda ihl-önlisans-lisans düzeylerinin müfredatları ve konuları birebir ele alınmamıştır. Bu kitaplarla başarı şansınız çok azdır.

Piyasada satılan kitapların kapaklarında DHBT 1-2 2018 SINAVINA HAZIRLIK şeklindeki yazılara kanmayın. Yapmanız gereken tek şey, içini açın, içindekiler kısmını kontrol edin, müfredata birebir uyumlu mu… Ayrıca soru stillerine bakın ÖSYM stillerine uygun sorular mı? Yoksa sırf bilgi içerikli sorular mı?

Şunu özellikle tavsiye ediyoruz; 5 yıl önce çıkan kitaplar bugün kapakları değiştirilip 2018 baskısıymış gibi satılmaktadır. Kaldı ki 5 yıl önceki yeterlik sınav formatı ile şu andaki ÖSYM sınav formatı kesinlikle farklıdır. Baraşırısız olmak istiyorsanız ESKİ KAYNAKLARLA, YENİ SINAVA ÇALIŞIN yeter başka bir şeye ihtiyacınız yok…