KPSS Alan Sınavı DHBT, ÖABT Hakkında Bilgi 2018 KPSS Lisans Başvurusu

Kpss alan bilgisi sınavı nedir? 2018 KPSS Lisans başvurusu terimlerden olan ÖABT ve DHBT kelimeleri birçok adayın merak ettiği konu olmuştur. Peki bu kelimeler ne anlama geliyor? ÖABT: Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi anlamına gelen sınav bölümü, öğretmen a

  • 13.11.2017 10:18:16
No icon

2018 DHBT ORTAÖĞRETİM KİTAPLARI (YENİ)

Kpss alan bilgisi sınavı nedir? 2018 KPSS Lisans başvurusu terimlerden olan ÖABT ve DHBT kelimeleri birçok adayın merak ettiği konu olmuştur. Peki bu kelimeler ne anlama geliyor? ÖABT: Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi anlamına gelen sınav bölümü, öğretmen adaylarının girmek zorunda olduğu alan bilgisini nitelemektedir

KPSS B bölümünden sınava girecek adayların sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda da kullanılacaktır. Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adaylar, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak 24 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmak zorundadır. 2018 yılında ÖSYM tarafından yapılacak ÖABT sınav alanlarına Okulöncesi Öğretmenliği alanı da eklenmiştir.

DHBT: Din hizmetleri Alan Bilgisi Testi anlamına gelen sınav bölümü, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri bölümünde görev almak isteyen adayların girmek zorunda olduğu alan bilgisi sınavını nitelemektedir. Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılacakları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), 6 Kasım 2018 tarihinde yapılacaktır.

ÖABT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ:

24 Temmuz 2018, 09.30, 55,00 TL (ÖABT’ ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 165,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.)

2018 DHBT ÖNLİSANS-İLAHİYAT KİTAPLARI (YENİ)

DHBT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ

6 Kasım 2018, 09.30, 55,00 TL (DHBT’ ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 110,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir. Yatırılacak sınav ücretinin DHBT oturumuna ait olan 55,00 TL’si, 21 Eylül- 3 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak DHBT başvurularında ödenecektir.)

DHBT Sınavına Kimler Girebilir?

Sınava, Ortaöğretim okullarından, Ön Lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde Ortaöğretim/Ön Lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. Özetle; KPSS’ ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS+DHBT puanı ile birlikte Başkanlığın ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir. 17-31 Mart 2018 tarihlerinde 2018-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 31 Mart 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2018-KPSS Ortaöğretim / Ön Lisans’ a başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT:

2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’ a son başvuru tarihi olan 24 Ağustos 2018 tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar. Bir adayın hem 2018-KPSS Lisansa hem de 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’ a katılması mümkün değildir. 2018-KPSS Lisans’ a başvurmuş adayların 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’ a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’ a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

İSTİKLAL