Müdür yardımcısı kendini böyle savundu: Otizmli öğrenciye sınıfta yer yok!

Yüzde 80 otizmli olan A.S.E.’nin ailesi, Adana Yeşilevler Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne çocuklarının ‘otizmli’ olduğunu belirterek kayıt yaptırdı. Kayıt esnasında aile, çocuklarının Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’nde (OÇEM) eğitim görmesini istedi.

  • 25.12.2017 18:12:21
No icon

BİMER’e başvuruldu

Bunun üzerine A.S.E.’nin ailesi, konuyu Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) taşıdı. Aile, başvurularında şu ifadelere yer verdi:

 

“Kardeşim (A.S.E.) yüzde 80 otizmli. İlkokul ve ortaokulu OÇEM’de bitirdi. Bu sene liseye yerleşebilmek için TEOG sınavına girdi. Adana Yeşilevler Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne otizmli olduğunu belirterek ve OÇEM’de eğitim görmesini isteyip, bir miktar bağışla birlikte kaydını yaptırdık. Fakat okul müdürü pişkin ve umursamaz şekilde kaydı yanlış yaptığını ve düzeltemeyeceğini söyledi. Çocukların geleceğiyle oynayan bir eğitimci olmamalı.”

 

‘Her gün büyük kayıp’

BirGün’e konuşan A.S.E.’nin ailesi, birçok yere başvurduklarını fakat hâlâ sonuç alamadıklarını ifade etti. A.S.E.’nin ailesi, şunları söyledi: “Bu ihmalkârlıklar yazılı olarak BİMER’e, sözlü olarak 147 MEB Hattı’na ve birebir görüşme yapılarak Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz’a bildirildi. Fakat hâlâ bir gelişme olmadı. OÇEM sınıflarının dolu olması nedeniyle eğitim hakkı ertelenen, engellenen çok sayıda otizmli çocuk bulunuyor. Her geçen gün, kardeşim için telafisi olmayan bir kayıp. Düzenli, ileri seviyede eğitim görmüyor olması kardeşimin gerilemesine neden oluyor. İhmalkâr eğitimciler yüzünden, bir çocuğun en temel hakkı, eğitim ve öğretim hakkı suiistimal edildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, en kısa zamanda liselere OÇEM sınıfları ya da otizmli çocuklar için, yeterli kapasiteli bir eğitim merkezi açmasını talep ediyoruz.”

 

‘Okul olarak bizi aşan bir problem’

Lisenin Müdür Yardımcısı Yusuf Acar ise şunları söyledi: “Öğrencimiz okula gelmiyor ama eğitim hakkı gasp edilmedi. Bizim bir tane özel eğitim sınıfımız var. Onda da 4 öğrenci olmak zorunda. 5’inci öğrenciyi alamıyoruz. BİMER’e de belgeleri gönderdik, okul olarak bizi aşan bir problem. Onlara yeni bir okul açılıyor.”

Kaynak:birgun.net

Yorumlar