Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Sahipsiz Değildir..!

Bilinçli nesli kimler yetiştirecek. Olay sosyal medyada çok abartıldı.

  • 01.01.2018 22:55:35
No icon

Bilinçli nesli kimler yetiştirecek. Olay sosyal medyada çok abartıldı.

'Kapanma partisi'ne garip savunma: Öğrenciler istemiş

Bir devlet okulunda kız çocuklara başörtü taktırıp sonra da ‘kapanma partisi’ düzenleyen okulun yetkilileri, etkinlikten haberleri olmadığını belirterek, öğrencilerden böyle bir talep geldiğini söylediler. Öte yandan Bozova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, etkiliği düzenleyen öğretmen ile okul yönetimi hakkında soruşturma başlatıldı.

Kapanma partisine garip savunma: Öğrenciler istemiş

Sosyal medyada cuma günü dolaşıma giren ve bir devlet okulunda kız öğrencilerin başörtü takması üzerine düzenlendiği belirtilen ‘kapanma partisi’ büyük tepki çekmişti. O okulun müdürüne ulaştık. 

Öğretmenlerle ilgili bir internet sitesinin Facebook hesabından paylaşılmasıyla ortaya çıkan etkinliği Şanlıurfa’daki Bozova Hacılar Ortaokulu’nda görevli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni G.İ.’nin düzenlediği öğrenildi. Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklama yapan okul yetkilileri şu bilgileri verdi:

‘DENETLEYEMİYORUZ’

“Okul yönetiminin böyle bir etkinlikten haberi yok. Öğretmenlerin hepsini aynı anda denetleyemiyoruz. ‘Kapanma partisi’ni cuma günü öğrendik. Bunu düzenleyen öğretmenle telefonda konuştuk, durumu anlattı. Böyle bir etkinlik talebinin öğrencilerden geldiğini söyledi. Herhangi bir zorlama olmamış. Hafta sonu olduğu için herhangi bir inceleme, soruşturma olmadı. Hafta içi okullar açıldığında olayın detaylarını araştıracağız.” 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Bozova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, etkiliği düzenleyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni G.İ. ile okul yönetimi hakkında soruşturma başlatıldı.


NE OLMUŞTU?
BAŞÖRTÜLÜ ve başörtüsüz kız öğrencilerin bulunduğu ve hangi okulda çekildiği belli olmayan fotoğraflar cuma günü sosyal medyada yayıldı. 

‘Kapanma partisi’ olarak yorumlanan fotoğraflarda, etkinlik için hazırlanan dövizlerde ‘Kapandım mutluyum’, ‘Şükür ki kapandım’, ‘Haydi sen de kapan’, ‘Ben de artık kapalıyım’, ‘Hamdolsun kapandım’ ifadeleri yer alıyor. 

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş da, sosyal medyanın konuştuğu, ‘kapanma partisini’ Meclis gündemine taşıyarak, “Bir öğretmenin sosyal medyada paylaştığı fotoğraflar, çocukların ağır bir istismarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor” dedi.

HÜRRİYET

 

Aynı Haberin Milli Gazetede Yayımlanmış Hali Aşağıdadır...

"Kapanma Partisi" soruşturmasına halktan tepki: Zerre kadar baskı görmedik

Şanlıurfa'da ortaokul öğrencilerine "kapanma partisi" düzenleyen öğretmene, mahalle sakinleri "Öğrencilerin isteğiyle gerçekleştirildi." diyerek sahip çıktı.

 

Şanlıurfa'nın Bozova ilçesindeki Hacılar Ortaokulu'nda düzenlenen 'kapanma partisi'yle ilgili Hacılar Mahallesi sakinleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni G.İ.'ye sahip çıktı.

"ÖĞRENCİLERİN İSTEĞİYLE GERÇEKLEŞTİRDİ"

Hacılar Mahalle Muhtarı Seydi Duran konuyla ilgili şunları söyledi:

Öğretmenimizin iyi niyetiyle bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşması sonucu bu olayın basına yansıması ve böyle büyütülmesi bizleri çok üzdü. Öğretmenimiz sınıfta düzenlediği bu etkinlik öğrencilerimizin isteğiyle gerçekleşmiştir. Burası İmam Hatip Ortaokulu'dur. Böyle bir okulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin böyle bir şeyi yapması gayet doğaldır.

"ZORLA OLSA DİĞER ÖĞRENCİLERİN DE KAPANMASINI İSTERDİ"

Bu öğretmenimiz normalde öğrencilerimize dini ve ahlakı öğretmesi gerekiyor. Bunu anlatmaması kötüdür. Biz bu işin sadece bir boyutuna bakıyoruz. Sınıfta kapalı ve açık olan öğrencilerimiz de vardır. Öğretmenimizin zorlama veya dayatmasıyla bu olay olsa o diğer öğrencilerin de kapanmasını isterdi.

"ZERRE KADAR BASKI GÖRMEDİK"

O partide öğrencilerin birbiriyle kaynaşması bir durum vardı. Bu olay çok abartılı oldu. Bugüne kadar öğretmenimizden zerre kadar bir baskı uygulama görmedik. Öğretmenimizden çok memnunuz biz kesinlikle öğretmenimizin arkasındayız.

"BİZ KENDİ İSTEĞİMİZLE KAPANDIK"

Sınıfta düzenlenen etkinliğe katılan öğrencilerden Hilal Ö. ise "Öğretmenimiz bize zorla başörtüsü veya eşarp takmadı. Biz kendi isteğimizle kapandık. Allah için kapandık" diye konuştu.

"BU OLAY ÇOK ABARTILDI"

Öğrenci velilerinden Fethi Özgül ise öğretmene şu sözlerle sahip çıktı:

Bir veli ve bir vatandaş olarak bu olayı spekülatif olarak görüyorum. Bu olay çok abartıldı. Aslında öğretmenimiz 2 yıldır bu okulda görev yapıyor. Onun bu süre içersinde herhangi bir yanlışını uygunsuz hareketini asla görmedik. Bu örtünme olayında öğrencilerimiz; gerek benim kızım gerekse diğer öğrenciler olsun herkes kendi isteğine bağlı olarak kapandıklarını biliyorum.

"BU NESLİ KİM YETİŞTİRECEK?"

Olayın sosyal medyada paylaşılması üzerine bu safhalara gelmesini kesinlikle doğru bulmuyorum. Ben bir bilinçli baba olarak, çocuğuma öğretemediklerimi bu öğretmen sayesinde benim kızım öğrendi. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Bu geleceğimizi öğretmenlerimiz yetiştirecektir. Bu olaydan ötürü öğretmenimizi biz yadırgasak bu nesli kim yetiştirecek?

Milli Gazete

Öğretmenler Ajans Notu: 

Hürriyet Gazetesi sürekli din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ve öğretmenleriyle ilgili MANŞET yapabilecekleri haberleri aramakla meşguller. Tamamen velilerin ve öğrencilerin talebiyle haftasonu yapılan bir etkinliği ülke gündemine getirip buradan rant elde etmeye çalışması normal karşılanabilir. Çünkü o ideolojisine uygun hareket etmek zorunda. 

Peki bu olayı üstlenmeyen, okul müdürü, milli eğitim müdürü vs. bunlarla ilgili ne demeli. Yahu kardeşim, bu olay haftasonu organize edilmiş. Okul saatleri içinde değil. İşin içinde veliler var. Organizasyonu yapanlar veliler ve çocuklar, kendi istek ve arzularıyla etkinliği hazırlamışlar. Öğretmeni de davet etmişler. Peki burada öğretmenin suçu ne? Hürriyet öğrenci ve velilere karışamayacağı için, Din Kültürü Öğretmeninden KAPANMA PARTİSİ manşetini atarak, bezdirme, yıldırma politikası uygulamaktadır. 

Öğretmenler ajans olarak, Din Kültürü öğretmenini yalnız bırakan yöneticilere sesleniyoruz, "Bugün öğretmeninize sahip çıkmayacaksanız, ne zaman sahip çıkmayı düşünüyorsunuz". Hürriyet kendinden bekleneni yaparken, yöneticiler olarak sizler de beklenileni yapın, ya da o koltuklarda boşuna oturmayın. Selam ve dua ile...