YÜKSEKÖĞRETİM İLE İLGİLİ NE BİLMEK İSTİYORSANIZ “YÖK MOBİL” İLE ARTIK “CEP”TE…

YÜKSEKÖĞRETİM İLE İLGİLİ NE BİLMEK İSTİYORSANIZ “YÖK MOBİL” İLE ARTIK “CEP”TE…

  • 25.05.2018 12:24:21
No icon

YÖK Mobil uygulamasını telefonlarına yükleyen kullanıcılar, “Yeni YÖK”ün kurumsal bilgilerine, duyuru ve haberlerine, akademisyen bilgilerine, Yükseköğretim Program Atlası’na, Dergi ve raporlarına, Tez Merkezi’ne, üniversitelerin yayınladığı öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ilanlarına, üniversitelerin iletişim bilgilerine ve konumlarına kolayca erişebilecek.

Diğer bir ifade ile her hangi bir konuda yazılan tezler, makaleler, çalışmalar, patentler, sunulan bildiriler, yani bilim dünyasının bütün çıktıları, ayrıca sadece herhangi bir fakültenin değil ülkemizin her hangi bir ilçesinde açılan meslek yüksek okuluna kayıtlı öğrenci sayılarına kadar tüm veriler artık mobil uygulama ile cepte olacak. Bu arada YÖK dergileri ve raporları da bu uygulamada yer alacak. 

Ayrıca, yıllardır tartışma konusu olan kadro ilanlarının takip zorluğu da bu uygulama ile öğretim üyesi dışındaki kadrolar için aşılıyor. İstediği üniversitelerin veya bütün üniversitelerin araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadro ilanları kullanıcının cebine gelecek. 

Bu uygulama istihdam yapan kurum ve kuruluşlar için de büyük kolaylık sağlayacak. YÖK Belge doğrulaması sayesinde, e-Devlet Kapısı’ndan alınan öğrenci ve mezun belgeleri de doğrulanabilecektir.

YÖK Mobil uygulamasına önümüzdeki dönemde, “Denklik Belgesi”, “Akademisyen Belgesi”, “Diploma Doğrulama”, “Elektronik Kayıt”, “ÖSYM Kılavuzunda Yer Alan Programların Koordinat Bilgilerinin Haritalarda Görüntülenmesi” ve “KYK Yurtlarının Koordinat Bilgilerinin Haritalarda Görüntülenmesi” gibi yeni hizmetlerin eklenmesi planlanıyor.

Apple / Google Play Store uygulamasına girip “YÖK Mobil” yazan kullanıcılar YÖK Mobil uygulamasını telefonlarına indirebileceklerdir. 

YÖK MOBİL UYGULAMASI

YÖK Mobil, Yeni YÖK hizmetleri kapsamında sunulan Android ve IOS işletim sistemlerine uygun olarak geliştirilmiş mobil uygulamasıdır. YÖK Mobil ile Şekil 1’deki hizmetler, mobil cihazlardan sunulmaya başlanmıştır.

Şekil 1 – Ana Menü

Sağlanan hizmetler ile;

YÖK’ün kurumsal bilgilerine, (Şekil 2)

YÖK duyurularına ve haberlerine, (Şekil 3)

Akademisyen bilgilerine, (Şekil 4)

Yükseköğretim program atlasına,

YÖK dergilerine ve raporlarına,

YÖK tez merkezine, (Şekil 5)

Üniversitelerin yayınladığı öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ilanlarına, (Şekil 6)

Üniversitelerin iletişim bilgilerine ve konumlarına (Şekil 7)

YÖK Mobil uygulamasından erişilebilecektir.

Ayrıca;

Kadro ilanları ve görüntülemeye açık olan tezler isteyen kullanıcılar tarafından paylaşılabilecektir.

YÖK Belge doğrulaması sayesinde, e-Devlet Kapısı’ndan alınan öğrenci ve mezun belgeleri doğrulanabilecektir.

Ayarlar menüsünden, bildirimler aktif hale getirilerek yeni yayınlanan duyurular ve haberler veya seçilen üniversitelere ait öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ilanları bildirim olarak alınabilecektir.

Aynı menüde yer alan Abonelik kısmından,  e-Devlet ile abone olan kullanıcılara, YÖKSİS’ teki bilgileri temel alınarak ve form ile abone olan kullanıcılara seçtikleri alanlar temel alınarak ilgili bildirimler gönderilebilecektir.

 

Planlananlar

YÖK Mobil uygulamasına eklenmesi planlanan yeni hizmetler; 

Denklik belgesi

Akademisyen belgesi

Diploma Doğrulama

Elektronik Kayıt

ÖSYM Kılavuzunda yer alan programların koordinat bilgilerinin haritalarda görüntülenmesi

KYK yurtlarının koordinat bilgilerinin haritalarda görüntülenmesi

Şekil 1 – Kurumsal

Şekil 3 – Duyurular - Haberler

Şekil 4 – YÖK Akademik

Şekil 5 – Tez Merkezi        

Şekil 6 – Kadro İlanları

Şekil 7 – Üniversiteler ile İletişim

 

Yorumlar