DGS TERCİH SONUÇLARI

DGS TERCİH SONUÇLARI

  • 19.09.2018 12:13:53
No icon

Ön lisans mezunlarının dört yıllık lisans programları için yapılan DGS tercih sonuçları, ÖSYM'nin resmi web sitesinde ne zaman açıklanacak? 14 Eylül'de sona eren başvurular üzerine Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin sitesinde resmi açıklama yapılmazken, önceki başvurulara bakıldığında sınav merkezi hangi tarihler arasında yerleştirme sonuçlarında açıklayabilir? Öte yandan Kredi ve burs başvurularına dair Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan açıklama geldi.

Ön lisans mezunlarının girdiği DGS sınavı 21 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşti, Dikey Geçiş Sınavının puanları 16 Ağustos 2018 tarihinde açıklandı. Puanlar açıklandıktan 22 gün sonra tercih başvuruları başladı, 14 Eylül 2018 tarihinde sona erdi. Tercih başvurularının ardından gözler sınav merkezinin resmi sayfasına çevrildi. Peki sonuçlar ne zaman açıklanır?

ÖSYM SINAV TAKVİMİ: RESMİ TARİH AÇIKLANMIYOR

ÖSYM sınav takvimi içerisinde sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih yayınlanırken, sınavlara dair tercihe dair işlem tarihleri kurum tarafından açıklanmıyor. YKS ek tercihleri üzerinden ek kayıtlar 1 Ekim 2018 tarihinde başlıyor. Tercihe dair başvuru sonuçları 1 Ekim 2018 tarihinde önce açıklanması bekleniliyor.

Oynat

Ses Aç

Süre0:01

/

Toplam Süre0:01

Yüklendi: 0%

Yükleniyor: 0%

Tam Ekran

DGS TERCİH KILAVUZU 2018 (GENEL BİLGİ)

DGS tercih kılavuzu, ‘tercih işlemleri’ sayfasında ÖSYM’nin şu açıklaması yapıldı: Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.  

KYK BURS BAŞVURUSU: SONUÇLAR AÇIKLANDIKTAN SONRA

Kredi ve Yurtlar Kurumu, KYK burs başvurusunun tüm tercih-sınav sonuçları gerçekleştikten sonra, burs başvurularının başlayacağını açıkladı. Dört yıllık lisans programlarına geçen önlisans mezunları, burs başvurularından yararlanabilecek.

Yorumlar