Tüm öğrencilerin devamsız olması halinde ek ders ödenir mi?

Tüm öğrencilerin devamsız olması halinde ek ders ödenir mi?

  • 16.01.2019 11:12:13
No icon

Destek eğitim odasında öğrenim gören öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle öğretmenlerin ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün müdür?

Destek eğitim odasında öğrenim gören öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle ders görevini fiilen yerine getiremeyen öğretmenlerin, söz konusu sürelere rastlayan ders görevini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacağına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı görüş yazış yayınladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16. maddesinde ders görevinin hangi hallerde yapılmış sayılacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme'nin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" başlıklı ikinci bölümünün 2. maddesinde; "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir.

Görüleceği üzere gerek Kararın 16. maddesinde gerekse 4. Dönem Toplu Sözleşmenin yukarıda belirtilen 2. maddesinde; öğrencilerin okula gelmemeleri nedeniyle ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen öğretmenlerin, bu sürelere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılacaklarına dair herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Bu itibarla destek eğitim odasında öğrenim gören öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle ders görevini fiilen yerine getiremeyen öğretmenlerin, söz konusu sürelere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

İşte görüş yazısı;

memurlar.net

Yorumlar