YKS sonuçları açıklandı mı? 2018 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den son dakika resmi açıklama geldi!

YKS sonuçları açıklandı mı? 2018 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den son dakika resmi açıklama geldi!

  • 30.07.2018 9:48:36
No icon

Milyonlarca öğrencinin hayallerini oluşturan Üniversite'ye giriş olan YKS sınavı 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde yapılmıştı. İki milyondan fazla öğrencinin katıldığı sınav sonuçlarının ardından gözler ÖSYM'ye çevrildi. YKS sınav sonuçlarını heyecanla bekleyen öğrenciler ve veliler sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihe kilitlendi. Peki YKS sınav sonuçları hangi gün saat kaçta açıklanacak? Sınav sonuçlarını ÖSYM girişi ile anında sorgulayabilirsiniz.

30 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve milyonlarca öğrencinin hayallerini süsleyen Üniversiteye giriş sınavı YKS sonuçları sınava giren öğrenciler ve aileler tarafından merakla beklenmeye başladı. Bu sene ilk kez gerçekleştirilen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'na yaklaşık iki milyonu aşkın aday katılım sağladı. Sınavın hemen ardından YKS sonuçları ne zaman açıklanacak' sorusunun cevabı merakla araştırılmaya başladı. ÖSYM, resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile 2018 YKS sonuçları için tarih verdi. İstediği üniversiteye gitmenin hayalini kuran adayların merakla beklediği bu sorusunun cevabı haberimizde.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı duyuru ile YKS sonuçları için tarih verdi. 30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen bu önemli sınav sonrası adayların gözü kulağı sonuçlara çevrildi.

YKS sınav sonuçlarının ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden 31 Temmuz tarihinde açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçları açıklandığı anda adaylar http://ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapabilecek.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

YKS sonuçları ÖSYM tarafından 31 Temmuz'da açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, tercih listelerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında oluşturacak. ÖSYM tarafından tercih süreci başladığında, 2018 yılı tercih kılavuzu da yayınlanacak. Adaylar tercih kılavuzunu inceleyerek yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklar. Tercih listeleri oluşturulduktan sonra adaylar, puanlarına ve tercih sıralamalarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilecek. İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için adaylar, ikinci defa tercih işlemi yapabilecek.

YKS tercihi yapacak olan adaylar, tercih listesine en fazla 24 program ekleyebilecek. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının kullanılma zorunluluğu bulunmuyor. Adaylar hedefleri doğrultusunda tercih listesini oluşturup, istenilen sayıda yükseköğretim programını listesine ekleyebilir. Tercih listesi oluşturulurken en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gerekir.

Yorumlar