Diyanet-Sen Akademisi’nden Üyelerimize MBSTS Hazırlık Kitabı

Diyanet-Sen Akademi Kurulu yeni imtihan sistemine uygun olarak MBSTS imtihanına girecek adaylarımıza yardımcı olması amacıyla MBSTS Soru Bankası Kitabı hazırladı.

  • 02.11.2017 13:50:52
No icon

Diyanet-Sen Akademi Kurulu yeni imtihan sistemine uygun olarak MBSTS imtihanına girecek adaylarımıza yardımcı olması amacıyla MBSTS Soru Bankası Kitabı hazırladı.

Sendikacılığa farklı bir bakış getiren Diyanet-Sen, üyelerinin ihtiyacı olduğunu düşündüğü böyle bir çalışmayı Diyanet-Sen Akademi kuruluna hazırlatarak üyelerinin istifadesine sunmuştur. Telif hakları tamamen Diyanet-Sen’e ait olan kitapta ÖSYM’nin sınav mantığına uygun olarak 750 soru ve bir deneme sınavı mevcuttur.

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca, cami görevlilerinin görev yeri değişikliği, Başkanlık personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanlar için naklen, müktesebi olmayanlar için ilk defa naklen atamaları kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler ve yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için

 Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyen Başkanlık personeline yönelik (4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personel dâhil) Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılmaktadır.

Dolayısıyla öncelikle görev yerini değiştirmek için nakil sınavlarına giren İmam Hatip, Müezzin Kayyımlar ve Kur’an Kursu Öğreticilerinin MBSTS sınavına girmeleri gerekmektedir. MBSTS sınav notu olmayan görevliler bu işlemler için sınav müracaatı yapamamaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile yapılan protokol ile MBSTS sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Yapılan protokolde sınav konuları (Kur’an Bilgisi, Tefsir, Akaid ve Kelam, Fıkıh ve İlmihal, Hadis, Siyer ve İslam Tarihi, Dinler ve mezhepler Tarihi), olarak belirlenmiştir.

2015 yılında yapılan sınavdan anlaşılacağı üzere, sınavın niteliği önemli ölçüde değişmiştir. Sınavda sorulan 80 sorunun önemli bir kısmı kavrama, analiz, sentez ve değerlendirmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Başka bir ifadeyle artık sadece bilgi değil, bilgiyi kullanabilme, yorum yapabilme, sonuca varabilme, okuduğunu anlayabilme ve anlatabilme gibi üst düzey bilişsel becerilere yönelik sorular sorulmaktadır. Yine sınav ÖSYM tarafından yapıldığı için sorular 4 değil, 5 seçeneklidir. Bu durum, sınava giren adayların sınava hazırlanma tarzlarının değişmesi anlamına gelmektedir.

Sendikamız yeni imtihan sistemine uygun olarak MBSTS imtihanına girecek adaylarımıza yardımcı olması amacıyla ÖSYM’nin sınav mantığına uygun olarak 750 sorudan ve bir deneme sınavından oluşan bu kitabı hazırlamıştır. Diyanet-Sen Akademi kurulu tarafından hazırlanan bu kitabın MBSTS sınavına hazırlanmak isteyen üyelerimize önemli katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. MBSTS sınavına girecek tüm üyelerimize başarılar dileriz.

DİYANET-SEN