Branş öğretmenlerine kötü haber!

Branş öğretmenlerine kötü haber!

  • 08.04.2019 12:19:44
No icon

MEB’in meslek liselerini Anadolu lisesine dönüştürmesine sendikacılar tepki gösterdi. Uygulamayla, öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirileceği, meslek liselerindeki öğretmenlerin de açıkta kalacağı belirtildi 

Eğitim sendikaları temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) meslek liselerini Anadolu lisesine dönüştürmesine tepki gösterdi.

Bakanlığın bu adımını, nitelikli okulları kazanamayan öğrencileri imam hatip liselerine yönlendirme olarak yorumlayan eğitimciler, ayrıca bu liselerde görev yapan öğretmenlere gidebilecekleri başka bir okul sunulmamasının da yeni mağduriyetlere neden olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine getirilen yeni sistemin yarattığı sancılar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Sınavla öğrenci alacak okulların büyük bölümünü imam hatip ve meslek liseleri arasından belirleyen MEB, İstanbul’daki 60 meslek lisesini Anadolu lisesine dönüştürdü. MEB’in okul yönetimlerine sunduğu gerekçe “LGS adaylarının adrese dayalı sistemle yerleşeceği yeterli sayıda Anadolu lisesi yok, o yüzden sizi kapatıyoruz” oldu.

Aydınlık’a konuşan eğitim sendikalarının temsilcileri, apar topar getirilen sistem değişikliğinde yaşanan sıkıntıların bedelini öğrencilere ve öğretmenlere ödetildiğini belirtti.

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım:

Yeni sistemden kaynaklanan sorunlar öğrencilerin sınav sonucuna yansıyacaktır. Bu sonuçlardan dolayı öğrenciler nitelikli okulları kazanamayınca mahalle okullarına gönderilecekler. Ülkemizdeki imam hatip liselerinin sayısı da belli. Bakanlık meslek liselerini Anadolu lisesine dönüştürerek öğrencileri, içini dolduramadığı imam hatip liselerine yönlendirecek. Meslek liseleri; ara eleman meslek erbabı yetiştirmesi bakımından ülkelerin gelişmesinde olmazsa olmazdır. Organize sanayi bölgesinin yönetimlerinin, sanayicilerin, işadamlarının kendi kendilerine meslek liseleri açması yönünde bir çalışma var. Devletin elinden çıkarıyorlar! O okuldaki alan öğretmenleri ne yapacak? Mağduriyete yol açacaklar.

Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu:

Nitelikli okullara giremeyenler öğrenciler adrese dayalı sistemde mahallelerinde hangi okul varsa ona gidecekler. Anadolu lisesi yoksa imam hatiplere zorlayabilirler. Günübirlik kararlarla hareket ederlerse böyle uygulamalara gitmek zorunda kalırlar. Bu değişiklikler işin uzmanlarıyla yapılmalıdır. Peki, MEB’e sormak lazım meslek liselerindeki alan öğretmenlerinin durumu ne olacak? Belirsiz...

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan:

Hani meslek liseleri memleket meselesi idi! Mesela, Sağlık Meslek Liselerini özel hastane birliklerine, Ticaret Meslek Liselerini Muhasebeciler Odasına, Endüstri Meslek Liselerini de sanayi bölgesi yönetimlerine devretmeyi mi düşünüyorsunuz? Şu seçim öncesinde on binlerce öğrenciyi ve binlerce çalışanı huzursuz edecek böyle bir inisiyatifin gerekçesini ve hangi amaca hizmet etmek istediğini anlamakta zorlanıyoruz.

kaynak: .aydinlik.com.tr

 

Yorumlar