İsimleri Değişti Ama Sınavlar Yeni Yılda Da Hayatımızda...

İsimleri değişse de, 2018’de sınavlar ve dershaneler hayatımızda artan bir şekilde var olmaya devam edecek.

  • 27.12.2017 10:45:24
No icon

İsimleri değişse de, 2018’de sınavlar ve dershaneler hayatımızda artan bir şekilde var olmaya devam edecek. MEB ve ÖSYM, 50’ye yakın sınav düzenleyecek, bu sınavlarda yaklaşık 10 milyon kişi yarışacak. Her aya bir sınavın düştüğü 2018’de, nasıl uygulanaca

İlköğretimden üniversiteye, yabancı dilden akademik kariyere kadar farklı alanlarda onlarca sınavdan geçiyoruz. 2018’de de sınavlar devam edecek. Yeni yılda 50’ye yakın sınav yapılacak. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2018 Sınav Takvimi’nde 39 sınav bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da liselere giriş sınavının yanı sıra açık öğretim okulları için sınavlar düzenliyor. Ocak ayından itibaren her ay, bazı aylarda da 5-6 sınav var. İşte yaklaşık 10 milyon kişinin yarışacağı sınavlar:  

YKS, 2 gün 3 oturum 

Üniversiteye giriş için YGS ve LYS yerine getirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), ÖSYM tarafından 23-24 Haziran’da üç oturum şeklinde yapılacak. Bütün üniversite adaylarının gireceği ilk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. TYT’de adaylar 40 Türkçe, 40 Matematik, 5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere 20 Sosyal Bilimler, 6 Biyoloji, 7 Fizik, 7 Kimya olmak üzere 20 Fen Bilimleri alanlarından toplam 120 soru çözecek.  

İkinci oturum ise 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah yapılacak. Bu sınavda adayların karşısına 24 Türk Dili ve Edebiyatı, 6 Coğrafya-1, 10 Tarih-1 olmak üzere 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1; 40 Matematik, 11 Coğrafya-2, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 12 Felsefe Grubu, 11 Tarih-2 olmak üzere 40 Sosyal Bilimler-2, 13 Biyoloji, 14 Fizik, 13 Kimya olmak üzere 40 Fen Bilimleri’nden toplam 160 soru çıkacak. Pazar günü öğlen yapılacak Yabancı Dil oturumunda da adaylara 80 soru sorulacak. 

Önceki sistemde 18 olan puan türü yeni sistemde 5’e düşürüldü; birinci basamak olan YGS’de 6 puan türü vardı, TYT’de tek puan türü var. Lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri 12’den 4’e düştü. Puan türleri Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil şeklinde olacak. 

Devlet kapısında milyonlar yarışacak

ÖSYM, lisansüstü eğitim almak ve üniversitelerde akademisyen olmak isteyenlerin girmesi zorunlu olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nı (ALES) da düzenliyor. Yılda iki kez yapılan ALES’in İlkbahar Dönemi 6 Mayıs 2018’de, Sonbahar Dönemi oturumu 18 Kasım’da olacak.      

Ayrıca yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenlerin girdiği Yabancı Dil Sınavı (YDS) da yılda iki kez ÖSYM tarafından yapılıyor. YDS İlkbahar Dönemi oturumu 1 Nisan’da, Sonbahar Dönemi oturumu ise 9 Eylül’de düzenlenecek. ÖSYM, ayrıca 2018’de 12 kez Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) uygulayacak. 

Bu yıl devlet kadrolarına girmeye hazırlanan milyonlarca ortaöğretim, ön lisans, lisans mezunu ve atama bekleyen binlerce öğretmen adayı Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girecek. 2018’de   yedi oturumda düzenlenecek KPSS’lerin başvuru ve sınav tarihleri soldaki tabloda yer alıyor. ÖSYM ayrıca engelli  adayların girdiği e-KPSS’yi de 22 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirecek.

Liselere giriş netleşmedi

MEB, liselere girişte TEOG kapsamında düzenlenen ortak sınavları, 19 Eylül’de kaldırdı. O tarihten itibaren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, çeşitli açıklamalar yaptı. Ancak 2018’e giriyoruz hâlâ sınavla ilgili bir kılavuz yayınlanmadı. Oysa ki sınavın yapılmasına 5 ay gibi kısa bir süre kaldı.  

MEB’den çeşitli tarihlerde dağınık şekilde açıklamalar yapıldı ama velilerin ve öğrencilerin kafalarındaki soru işaretleri giderilemedi. Özellikle yerleştirmelerin nasıl olacağı konusu net değil. Bugüne kadar yapılan açıklamalar derlendiğinde gelinen son nokta şöyle:

TEOG kapsamında düzenlenen sınavlar, karne notunda da etkili olduğu ve tüm okullar bu sınavdaki puana göre öğrenci aldığı için tüm öğrencilerin sınava girmesi zorunluydu. Yeni sistemde  sınava girmek isteğe bağlı olacak.
MEB’in belirlediği, proje okulların  da içinde yer aldığı “seçici liseler” için sınav yapılacak.

Sınava girmek istemeyenler adrese dayalı olarak evlerine en yakın okula yerleştirilecek. MEB bunun için eğitim bölgeleri oluşturacağını açıkladı ancak bu eğitim bölgelerinin nasıl oluşturulacağı bilinmiyor.

Öğrencilere, eğitim bölgesi içinde Anadolu, mesleki ve teknik Anadolu ve imam hatip Anadolu olmak üzere üç okul türünün her birinden 3’er tane, toplam 9 okul seçeneği sunulacak. Öğrenciler bu okullar arasından 5 tercih yapacak. Ancak bazı ilçelerde bir tane bile lise yok. Bu durumda eğitim bölgelerinin birkaç ilçeyi kapsayacağı düşünülüyor. O nedenle öğrenciler, sınava girmezsem uzak ilçelerdeki liselere gitmek zorunda kalırım kaygısı yaşıyor. Yusuf Tekin, yeterince lise olmaması halinde herhangi bir kurumun ihtiyaç duyulan lise türüne dönüştürülebileceğini açıkladı. Ancak eğitim bölgeleri netleşmeden kaygılar dinmeyecek. 

Öğrenci belli bir lise türünde ısrar ederse ve eğitim bölgesi içinde o lise türünden 5 alternatif olmazsa ne olacağı da belli değil. Tekin, bu durumda öğrencilere “Pansiyonlu okulda kalmak koşuluyla evinize yakın olmayan başka bir okulu tercih etmek ister misiniz?” şeklinde bir seçenek sunulacağını açıkladı. 

Adrese dayalı kayıt sisteminde, kontenjan fazlalığı durumunda, liselere yerleştirmede sırasıyla tercih önceliği, adres, öğrencinin kayıtlı olduğu ortaokul bilgileri dikkate alınacak.

Sınav Haziran 2018’in ilk hafta sonu yapılacak. Ancak sınavın günü belli değil. Sınavda 6 dersten 90 soru sorulacak.

Yabancı kolejler başta olmak üzere özel okullar da MEB’in düzenlediği sınava göre öğrenci alacak. 

Yerleştirmelerde, merkezi ve nakil dönemi kayıt takvimi netleşmedi. Önce adrese dayalı kayıt tercihinde bulunanlar mı yoksa sınava giren öğrenciler mi yerleşecek? Özel okullar, devlet okullarından önce mi öğrenci alacak? Bu soruların cevabı 2018’de açıklanacak kılavuzla netleşecek.  

Mine Özdemir/ Milliyet