LGS'YE BİR GÜN KALDI! İŞTE LGS İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR.

LGS'YE BİR GÜN KALDI! İŞTE LGS İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR.

  • 02.06.2018 10:50:47
No icon

LGS Neden Çok Önemli?

İşte bu yüzden, sınava girmenizde ve olabildiğince yüksek puan almanız da yarar var! Neden mi?..

Giriş sınavları önemsiz gibi görünse de, ciddi anlamlar taşıyor.
Özellikle de liselere giriş sınavı çok önemli!
Çünkü, üniversiteye giriş sınavı gibi defalarca giremiyorsunuz!.
Sadece 8. Sınıf sonrasında giriyorsunuz ve tekrarı yok!
İşte bu nedenle ciddiye almakta yarar var…
 
Olabildiğince yüksek puan almanız gerekiyor.
Çünkü, bir puanda bile binlerce, on binlerce adayın yer değiştirdiği bir sınavda, fazladan alacağınız bir puan ya da fazladan yapacağınız bir soru, çok daha fazla istediğiniz bir okulun kapılarını açabilir…
Örneğin geçen yıllarda, virgülden sonraki bindelik puanlar yüzünden, istediği okullara giremeyen binlerce öğrenci var…
Sakın siz de onlardan birisi olmayan. Çünkü çok üzücü oluyor ve  derin izler bırakıyor!..
 
Üç yanlış bir doğruyu götürdüğü için, bu yıl sıfır çeken çok olacak.
Yine aynı şekilde, yaptığı netlerin bir bölümünü bu yüzden kaybedecek olanların sayısı da, beklenin çok üzerine çıkabilir. 
Üniversite sınavında bile 4 yanlış 1 doğruyu götürürken, liselere girişte 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi ne kadar adil?..
 
Çok söyledik ama bir kez daha uyarmakta yarar var!.
Kesinlikle emin olmadığınız soruları sakın işaretlemeyin. İki seçeneğe indirdikleriniz olursa şansınızı deneyin ama bunu da çok yapmayın. Çünkü, artı puan alacağım derken, eldeki de gidebilir!.
 
Sınavda dikkat etmeniz gereken elbette başka önemli ayrıntılar da var!
Örneğin, peş peşe gelen bir kaç zor soru moralinizi bozmamalı.
Yapamadığınız, zorlandığınız ya da o an için size karmaşık gelen soruları hemen atlayıp, bir sonraki soruya geçin.
İleriki saatlerde zamanınız kaldığında, o sorulara tekrar bakarsınız ve muhtemelen daha az zaman harcayarak çözebilirsiniz!
 
Ve sakın hasta olmayın, tuvalete ihtiyaç duyuracak kadar yemek yemeyin, sıvı içecekler içmeyin. 
Bir tuvalete gidiş geliş, size çok zaman kaybettirir ve bu da paniğe kapılmanıza neden olabilir…
 
Sınav başladığı andan itibaren dış dünya ile temasınızı kesin. Kim ne söylüyor, kim ne yapıyor, dışarıdan ne ses geliyor umurunuzda olmamalı. Yoksa dikkatiniz dağılır ve yeniden sınava odaklanmanız zaman alabilir.
 
Sınava giderken aile büyüklerinden birinin yanınızda olmasında yarar var.
Son dakikada çıkacak olası bir krizi onlar daha bir serinkanlılıkla çözüme kavuşturabilirler.
 
Ve şunu sakın unutmayın, hiçbir sınav, ne dünyanın sonu, ne de size hayatın bütün kapılarını açıyor.
Her iki olasılığa karşı da mutlaka B ve C planlarınız olsun.
Bu sizi, rahatlatacaktır!..
 
Sınavdan sonraki gelişmelerde ve kayıt maratonunda da hep yanınızda olacağız.
En doğru bilgileri, en hızlı şekilde yine burada bulacaksınız…
Bizi izlemeye devam edin, geleceğinizi tesadüflere bırakmayın…
Bu arada bol şanslar, eminim ki, ona da ihtiyacınız olacaktır…

MEB Müsteşarı Tekin'den velilere LGS uyarısı

Ortaokul 8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrencinin 1 milyonu için sınav maratonu yarın başlıyor. Sonuçları sınavla öğrenci alan liseler ile Türk ve yabancı özel okullar için kullanılacak olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yarın iki oturum halinde yapılacak. Sınavın ilk bölümü saat 09.30'da sözel bölüm ile başlayacak. Ancak öğrenciler saat 09.00'da sınava girecekleri binaların önünde kimlik kontrolü için hazır olacak. Yanlarında fotoğraflı ve renkli çıktısı olan LGS sınava giriş belgesi ile nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı ya da geçerliliği olan pasaport yani geçerli kimlik belgesi olmayanlar sınava giremeyecek. Sınavın sözel bölümü 20 Türkçe ile 10'ar tane TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 sorudan oluşacak.

MOLA OKULDA

Bu bölümde din dersinden muaf öğrenciler 15 dakika erken çıkacak. Musevi ve Ermeni ortaokullarında okuyan öğrenciler de kendi dinlerinden 10'ar soru yanıtlayacak. 75 dakikalık bu sürenin ardından ikinci bölüm başlamadan önce 45 dakika mola olacak. Bu mola süresinde öğrenciler sınava girdikleri binaların dışına çıkamayacak. Aileler de çocuklarını göremeyecek. Sınavın ikinci oturumu olan sayısal bölümde 20 Fen Bilimleri ile 20 Matematik olmak üzere 40 soru yer alacak. Bu oturumun da süresi 60 dakika olacak.

PEÇETE VE SU

Öğrencilerin en çok merak ettiği konu sınav yasakları. Cep telefonu ve saat olmak üzere kolye, küpe, broş ya da elektronik hiçbir cihaz ile defter, kitap gibi eşyaların yanlarında olmaması gerekiyor. Bunları bulundurdukları belirlenenlerin sınavları iptal edilecek. Ancak sınava öğrenciler şeffaf plastik şişede su getirebilecek. Su şişesinin üzerinde hiçbir yazı, marka olmayacak. Yine kılavuzda yazmamasına rağmen yanlarına peçete alabilecekler.

UÇLU KALEME İZİN

LGS kılavuzunda öğrencilerin sınava 2 adet yumuşak uçlu kurşun kalemle girecekleri yazıyor. Ama çok sayıda "Uçlu kalemle girebilir miyim?" sorusu üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'na sorduk. Uçlu kalemle de sınava girmek mümkün. Yanınızda bir de tükenmez kalem de olabilir.

TUVALET İZNİ YOK

Yine öğrencilerden en sık gelen soru sınav süresince "tuvalet izni" olup olmayacağına ilişkin. Bu sorunun yanıtı hayır. Sınav salonundan çıkan geri gelemeyecek.

HER SALONDA SAAT BULUNMUYOR

Sınavın yapıldığı her salonda duvar saati olmayacak. Ancak sınav görevlileri "Son 15 dakika", "Son 5 dakika" şeklinde uyarıda bulunacak.

GEÇ KALAN NE OLACAK?

Sınava 15 dakikaya kadar geç kalan öğrenci alınacak. Geç kalan öğrenciye ek süre yok.

MATEMATIKTE IŞLEMLIYE TÜRKÇE'DE PARAGRAFLARA DİKKAT

Sınavın sayısal bölümünde matematik ve fen sorularında çok işlemli sorulara dikkat etmeniz gerekiyor. Ne kadar basit olursa olsun işlemli soruları kafanızdan çözmeyin, kağıt-kalem kullanın. Türkçe'de ise paragraf sorularını sonuna kadar okuyun, soru köklerine dikkat edin. Uzun metinli sorularda cevap ile ilgili ipuçlarının metnin içinde olduğunu unutmayın.

TEKİN: VELİLER LGS'Yİ ÇOK ABARTMASIN

Gazete Habertürk'ün haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, LGS'nin çocukların bir liseye yerleşmesi için bir adım olduğunu vurgulayarak, velilerden LGS'yi çok abartmamalarını istedi. Liselerin sadece yüzde 10'unu sınavla öğrenci alacak liseler olarak tanımladıklarını belirten Tekin, ""İddia ediyorum geriye kalan yüzde 90 lise, eğitim öğretim ortamları en az diğerleri kadar iyi, onlardan daha iyi. Dolayısıyla velilerimiz çocukların bu sınava girmesini teşvik etmemeliler" dedi. Tekin, öğrencileri fiziksel, eğitim öğretim ve ulaşım açısından en yakın ve güzel, istediği okul türüne göre yerleştirmeyi taahhüt ettiklerini kaydederek şöyle konuştu: "Ben bu taahhüdü veliye yapmışken veli çocuğunu niye bir sınava sokup, illa bu sınava girmesini ister, bunu da anlamak çok kolay değil. Velilerimizden LGS'yi çok abartmamalarını istiyorum.

"Bu sınavda çocuklarımızı rahat bıraksınlar, isteyen çocuklarımız LGS'ye girsin."

Öğrencilerin 1 milyonunun sınava gireceğini söyleyen Tekin, "Henüz öğrencilerimiz bizim yüzde 90'lık okul potansiyelimizi görmedikleri için bu başvuru normaldir. Önümüzdeki yıllarda sınava girme oranı yüzde 50'lerde olacak" dedi. Tekin sınava girecek öğrencilere şöyle dedi: "Sınavları hayatlarının olmazsa olmaz dönemlerinden birisi gibi görmesinler, rahat bir şekilde sınava girsinler. Eğer sınavda başarısız olurlarsa biz onlara zaten en az sınavda başarılı olan öğrencilerin gideceği okullar kadar güzel okulları sunacağız. Bunu taahhüt ediyoruz."

SONUÇLAR 22 HAZİRAN'DA

Sınav sonuçları LGS kılavuzunda belirtildiği gibi 22 Haziran'da açıklanacak. Puanların açıklanmasının ardından önce aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel liseler puanlarını ve kayıt takvimini açıklayacak. Bu okullar yaklaşık 2 hafta kayıt yaptıktan sonra da sınavla öğrenci alan liseler için tercih süreci başlayacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenci devlet için tercih yapamayacak.

KİTAPÇIKLARI ALABİLİRSİNİZ

Sınavda öğrencilere A, B, C, D olmak üzere 4 farklı kitapçık verilecek. Bu kitapçıklarda soruların dizilişleri farklı olacak. Sınavdan sonra da isteyen öğrenci ve veli kitapçıkları alabilecek.

BUNLARI SAKIN UNUTMAYIN

- LGS sınava giriş belgesi: Fotoğraflı ve renkli çıktısı olacak

- Nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı ya da geçerliliği olan pasaport

- En az iki adet kurşun kalem (uçlu kalem de olabilir)

- İz bırakmayan silgi

- Kalemtıraş

LGS’ye Bir Gün Kaldı!

Başarıyı Artırma Merkezi Derneği (BAMDER) Kişilik ve Şahsiyet Eğitimcisi Zehra Meral Dinçşahin, öğrenciler ve aileleri için son gün tavsiyelerini sıraladı.

Pozitif düşünün!

Pozitif düşünme, hayatımızın her anında çok daha başarılı sonuçlar almamız için önemli bir faktör. Öğrencilerin sınava bir gün kala motivasyonlarını artırmak için etkin bir şekilde sınava hazırlandıklarını, ellerinden geleni yaptıklarını ve başarılı olmamaları için hiçbir engellerinin olmadıklarını kendilerine tekrarlamaları gerekiyor. Diğer bir yandan kaygıyı azaltmaya yönelik teknikler de son gün çocuklar için rahatlatıcı olabilir. Nefes terapisi bu noktada en doğru yöntem.

İyi bir uyku şart

Sınava gireceğiniz günün bir önceki gecesinde kendinizi iyi hissedeceğiniz şekilde hareket etmeli ve sakin kalarak iyi bir uyku uyumalısınız. Sabahında ise yapacağınız iyi ve hafif bir kahvaltı sınava hazır olmanızı sağlayacaktır.

Dengeli beslenmeye özen gösterin

Sınava bir gün kala dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da dengeli ve sağlıklı beslenme. Son gün dışarıda yemek sakıncalı olabilir. Sınavdan bir gün önce daha önce tüketmediğiniz bir besini ilk defa o gün denemeyin. Annenin evde sevgiyle hazırladığı yemekler tercih edilmeli.

Bu aktivitelerden uzak durun

Öğrencilerin sınava bir gün kala AVM, sinema, film, sosyal medya, TV, bilgisayar oyunları, kitap okuma gibi aktivitelerden özellikle uzak durmaları gerekiyor. Bunun nedeni duyacakları herhangi bir yanlış kelime ya da görüntü öğrencinin zihnini karıştırabilir ve dikkatini dağıtabilir. Son gün yapılacak en güzel aktivite; aileyle birlikte ders dışında sohbet etmek, mümkünse doğa yürüyüşleri yapmak ve yeşil alanlarda vakit geçirmek. 

“Her şey normal akışında devam ediyor” hissi uyandırın

Sınavın son günü gerek öğrenciler gerekse aileleri için heyecan bir kat daha artıyor. Bu süreçte en büyük görev ise ailelere düşüyor. Sakin kalmak ve hayatın normal akışında devam ettiğini çocuğa hissettirmek çok önemli. “Sınavdan bir gün önce erken yatıralım, iyi dinlensin, çok yemek yedirmeyelim” ve benzeri düşünceler çok yanlış. Bu tür yaklaşımlar çocuğunuzun sınav öncesi çok daha kaygılı ve endişeli olmasına neden olabilir.

LGS Hakkında Merak Ettikleriniz Ve Sınav Sonrası Uzman Yorumları İçin Takipte Kalın!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), liselere yerleştirmede isteğe bağlı girilecek merkezi sınav, 2 Haziran Cumartesi saat 09.30'da başlayacak.

Merkezi sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. 2 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yöneltilecek. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere 40 soru yöneltilecek.


Sınav sonrası uzman yorumları, sınav değerlendirmeleri için "egitimajansi.com"u takipte kalın...

Eğitim Uzmanlarından LGS Öncesi Hem Adaylara Hem Velilere Sınav Tüyoları!

1 milyona yakın öğrenci 2 Haziran Cumartesi Günü Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek. Öğrenciler kadar velileri de bir nevi etkileyen sınav öncesi Eğitimci Yasemin Pakkan ve Ebeveyn Koçu Zeynep İşman sınav stresi ve uygulamaları hakkında önemli detaylar verdiler. Adayların sınava yüksek moral ve soğukkanlılıkla girmelerinin altı çizildi. Sınav öncesi velilere de bazı görevler düşüyor. Özellikle ebeveynlerin sınava girecek çocuklarına güven hissi aşılamaları gerektiği vurgulandı. 
 
Eğitimci Yasemin Pakkan, sınav sisteminin yıl içinde değişmesinin öğrencilerin motivasyonunu bozduğunu belirterek, “2 Haziran Cumartesi Günü 8’inci sınıflar sınava girecekler. Tabi biliyorsunuz sınav sistemi bu yıl çok değişiklik gösterdi. Önce Kasım’daydı sonra birden iptal oldu. Çocukların motivasyonları da bozuldu. Önceleri bir Kasım bir de Nisan sınavı oluyordu. Şimdi sadece Haziran olunca açıkçası motivasyonları biraz kayboldu ama toparladılar diye düşüyorum. Hepsi için bir dönüm noktası, sakin olup soğukkanlı bir şekilde sınava girmeleri çok önemli” dedi.
 
Bu yıl sınavın çok zor olmayacağını düşündüğünü aktaran Pakkan, “Sınava 980 binin üzerinde öğrencinin gireceği söyleniyor. Bu kadar çok çocuk sınava gireceği için zannediyorum ki çok zor bir sınav olmayacak. Ben çocukların moralle, soğukkanlılık sınava girmelerini öneriyorum. Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyorum” diye konuştu.
 
“Sakinliğe bürünmek bence sonucu çok etkileyecek”

Eğitimci Pakkan, sınav öncesi aileleri önemli uyarılarda da uyardı. Pakkan, “Bazı aileler sınavdan önceki son birkaç günde aşırı heyecanlanıyorlar ve farkında olmadan da çocukları etkileri altına alıyorlar. ‘Gıdaya dikkat edelim zihni açılsın, balık verelim bu hafta başka bir şey yemesin ya da sınavdan bir gün önce çok erken yatıralım iyi dinlensin’ gibi düşünceler çok yanlış.  Bence herşey olduğu gibi sakin, sanki bir deneme sınavına gidiyormuş gibi bir sakinliğe bürünmek bence sonucu çok etkileyecek” şeklinde uyarılarda bulundu.
 
Öğrencilere ‘ara’ uyarısı

Eğitimci yasemin Pakkan, sınavda verilecek 45 dakikalık arada çocuklara sorular hakkında konuşmamaları konusunda uyarıda bulundu. Pakkan, adayların verilen arada sınavda bir hata yaptıklarını öğrenmesinin ikinci bölüme moralsiz bir şekilde gireceklerine neden olacağını söyledi. Pakkan, “Geçtiğimiz sene TEOG’da her dersin sınavından verilen ara çocukları strese soktu. Bu sınavda da ilk bölümden sonra 45 dakika ara verilecek. Çocuk araya çıktığında bir arkadaşıyla konuşursa ve o sınavda bir hata yaptığını anlamış olursa sonraki bölüme moralsiz girecektir. ‘Ben zaten hatalar yaptım şimdi hepsini yapsam da bir anlamı yok’ diye düşünecektir. Çocuklara tavsiyem sınav arasında sorularla ilgili konuşmasınlar. Verilen arada dinlenin, müzik dinleyin ne yaparsanız yapın ama sorular hakkında konuşmayın” diye konuştu.
 
Önce aileler stresle baş etmeliler

Ebeveyn Koçu Zeynep İşman ise sınavda velilerin yapmaları gerekenler konusunda bilgi verdi. Her sınav öncesi yaşanan en büyük problemlerden olan stresin aslında belli bir miktara kadar yararlı olduğunu belirtti. 

İşman, “Stres kavramından bahsetmek istiyorum. Strese her zaman kötü ve olumsuz bir olgu olarak bakıyoruz. Fakat aslında stresin belli bir miktarı iyidir. Stres insanı harekete geçiren ve motive eden ve vücudumuzun bir savunma mekanizmasıdır. Hele ki hayatlarının geri kalanını etkileme olasılığı olan böyle bir sınavda çocuğun strese girmesi çok doğaldır. Dolayısıyla ailelerin önce bir böyle bakması lazım. ‘Çocuğum strese giriyor’ diye daha fazla kaygılanıyorlar. Bir de her şeyde olduğu gibi anne ve babanın stresle nasıl baş ettiği çok önemli. Strese giren bir annenin çocuğuna ‘sakin kal canım’ demesinin hiçbir anlamı olmuyor” dedi.
 
“Çocuğunuza her koşulda destek vereceğinizi hissettirin”

Zeynep İşman’a göre anne ve babalara üşen en önemli şey; sınav gibi yoğun stresli dönemlerde çocuğun her koşulda yanında olduklarına ve destek vereceklerini hissettirmek. Konuyla ilgili olarak İşman, “Bu bir ebeveynlik yaklaşımıdır. Çocuk sınavda başarılı da olabilir, başarısız da olabilir. Ne olursa olsun ‘Seni seviyorum, yanındayım, desteğim sana, sınavlar gelir geçer ama sen her zaman bakisin’ duygularını sözle değil daha çok davranışlarla hissettirmek önemlidir” ifadelerini kullandı.
 
Zeynep İşman, ailelerin yapmaması gereken davranışlar hakkında şöyle konuştu: “Asla başka çocuklar arasında kıyaslama yapılmamalıdır ya da geleceğe dair felaket senaryoları çizmemek, çocuğun yanında olumsuz olasılıklardan bahsedilmemelidir. Bunlar yapılmadığı takdirde çocukların stresi artacaktır. Çocukları doğru dinlemek çok önemlidir. Mesela çocuğumuz bu hafta sürekli ‘sınav çok mu zor olacak acaba, sınavda ne yapacağım’ şeklinde söylemlerine anne baba olarak ‘nereden bileyim sınav zor mu olacak girmedim ki daha önce’ denilmesi veya ‘çalışırsa zor olmaz’ şeklinde verilen cevaplar hiçbir işe yaramayacağı gibi bütün iletişimi de kapatacaktır. Çocuk orada aslında başarısızlık durumunda karşılaşacağı tepkileri öğrenmek istiyor. Ebeveynler olarak bunları anlayabilmek çok önemli. Bu gibi durumlarda çocuklara güven ve destek hissi verilmelidir.”

Abbas Güçlü'den LGS Açıklaması: LGS Zor mu Olacak, Kolay mı?

Abbas Güçlü, cumartesi günü yapılacak olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) hakkında açıklamalarda bulundu. En çok merak edilen " LGS soruları zor mu olacak?" sorusuna da yanıt verirken; adaylara, sınavda zamanın nasıl kullanılması gerektiğine dair uyarılarda bulundu. 

LGS'ye sadece saatler kaldı!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanacak ve isteğe bağlı girilecek merkezi sınav, yarın saat 09.30'da başlayacak.

Merkezi sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Öğrencilerin isteğe bağlı gireceği sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yöneltilecek. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek.

Her sorunun 4 seçeneği olacak. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevap olarak işaretlenecek. Sınavda, üç yanlış bir doğruyu götürecek.

İki bölüm arasında, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için 45 dakikalık süre verilecek. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, sürekli kullandıkları araç, gereç ve cihazları kendilerinin getirmesi kaydıyla sınavda kullanabilecekler. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere verilecek ek süre her bölüm için ayrı ayrı uygulanacak.

Öğrenciler, en geç saat 09.00'da binada hazır bulunacak
Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler, en geç saat 09.00'da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada olacak.

Öğrenciler, sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak.

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.

Yarın yapılacak merkezi sınavın sonuçları 22 Haziran'da açıklanacak.

Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler, 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alacak.

​LİSELERE GEÇİŞ SINAVINDA HEDEFSİZ OLMAYIN, HEDEF “SİZ” OLUN

Liselere Geçiş Sınavı için beklenen an geldi ve çattı.

Yarın, binlerce öğrenci, geleceklerini belirleyecek sınavda, iyi bir lisede eğitim almak amacıyla, toplamda 3 saat ter dökecekler. Bakalım, hem isteğe bağlı girilen, hem de sadece 8.sınıf müfredatından soru gelecek bir sınavdan nasıl bir sonuç çıkacak, hep beraber göreceğiz.
Hatırlayacağınız üzere, geçen sene adı teog olan sınavın adı, bu sene birkaç değişiklikle LGS olarak değiştirildi. Ancak, öğrencinin yaşadığı sınav stresi ise hiç değişmedi. Üstüne, ilk kez uygulanacak sistemdeki sorular nasıl gelecek kaygısı da eklenince, öğrenciler için içinden çıkılmaz bir hale dönüştü.
Yalnız unutulmamalıdır ki, hangi sistem ve isim gelirse gelsin, müfredat dışı soru asla sorulmuyor. Soruların zorluğu ve kolaylığını, soruların niteliği kadar, öğrencinin bilgi düzeyi de belirliyor. Yani, başarılı bir öğrenci, zor sanılan birçok soruyu rahatlıkla çözebiliyor. Ancak, sınavda sorulardan ziyade, zamanı yönetebilmek ise daha büyük bir önem taşıyor. Kendinden emin bir öğrenci, zamanı dakik olarak kullanabilirken, kaygılı ve stresli bir öğrenci maalesef soruları bile yetiştiremiyor.
İşte tüm bu kaygılardan ve streslerden arınmanız için, 

*Tekrar konu çalışmaya ve formül ezberlemeye çalışarak, kendinizi iyice yormayın.

*Uzanın, dinlenin sınav öncesi aklınızdaki tüm soru işaretlerini bir kenara koymaya çalışın.

*Emin olun ki, şimdiye kadar elinizden geleni yaptınız. Artık, emeklerinizin karşılığını alma zamanı.*Kendi

nize güvenin, hem de sonuna kadar. Hiçbir soru, çözülmez, çözülemez değildir. Sadece, bilgi ve emek gerektirir. Onların hepsi de sizde mevcut.

*Sınav belgeleri, kurallar konusundaki uyarılara mutlaka uyun. Bir yılınızı, bir yanlış sebebiyle heba etmeyin.

“En önemlisi, bu sınava sadece kendiniz ve geleceğiniz için gireceğinizi unutmayın. Ve sonuç ne olursa olsun, özgüveninizi ve umudunuzu muhafaza edin ve onları asla kaybetmeyin.”

Çünkü, bir insanın hedefi olmazsa, sınav sadece bir kağıt parçasından, gelecek ise sadece bir isimden ibarettir. 

Hayallerinizdeki yerlerde okumanız dileğiyle….

Yorumlar