Sağlığınız İçin Abdest Aldığınız Suya Dikkat!

Sağlığınız İçin Abdest Aldığınız Suya Dikkat!

  • 26.04.2018 8:53:17
No icon

Abdest alma sırasında vücudun mutluluk hormonu yani serotonin hormonu salgıladığına dikkat çeken uzmanlar, abdestin fizyolojik olduğu kadar psikolojik faydalarına da dikkat çekmişlerdi. 

Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak su ile abdest alanlar müslümanlar için önemli bir açıklamada Kaye Scott'dan geldi. Avustralyalı dermatoloji uzmanı Kaye Scott tarafından açıklanan bir araştırma sonucu da özellikle yüz bölgesinin sıcak suyla yıkanmasının zararlı olduğunu gösterdi. 

İslami literatürde çok sıcak yada çok soğuk suyla abdest almak mekruh sayılıyor. Scott tarafından açıklanan araştırmada da yüzün sıcak suyla yıkanması durumunda cildin tahriş olarak zarar gördüğü belirtildi. Daha önce yapılan başka araştırmalarda da sıcak suyun cildin nem oranını bozarak kurumasına yol açtığını göstermişti. Bu yüzden abdest için kullanılan su mümkün olduğu kadar ılık su olmalı. Ilık su cildin üzerinde biriken kir ve yağın arınması için yeterli olacaktır. Diğer yandan çok soğuk kullanılan su da gereken temizliği yeterli ölçüde sağlamayacaktır.

Güsul abdesti ve duş için de aynı şartlar geçerli olduğu ifade edilebilir. Sıcak su kullanımı ile ilgili NTV'de yer alan açıklamasında Scott; "Sıcak duş, yanaklardaki kırılgan kılcal damar ağlarını etkileyerek yüzde görünür, bozulmuş cilt koşullarına sebep oluyor" diyerek özetledi.

Burada dikkat edilmesi gereken bir değer konu da suyun tazyiğine dikkat edilmesi. Zira duş başlıklarından tazyikle akan suyun yüze çarpması da cilde zarar veriyor. 

Bununla birlikte bu açıklamaların Peygamber Efendimiz (sav) "Hamamdan çıkarken ayakları soğuk suyla yıkamak baş ağrısına karşı güvencedir." şeklindeki hadisleri de destekler nitelikte olduğunu belirtmekte fayda var.

ABDESTİN DİĞER  BAZI FAYDALARI

Yapılan araştırmalara göre abdest almanın bilimsel olarak kanıtlanmış vücuda sağladığı bazı faydaları şöyle: 

1- Mikrop ve enfeksiyon tehlikelerine karşı öleyici bir tedbir olması 
2- Vücutta biriken elektronlar atılarak, bunların verdiği gerginlikler yok edilmesi 
3- Kan dolaşımını sağlayan damarların tabii esnekliğinin muhafaza edilmesi
4- Vücuttaki genel dolaşımda meydana gelen aksaklıkların giderilmesi 
5- Deriye yakın bölgelerdeki doku ve hücrelerin sağlıklı beslenmesi (dolaylı olarak)
6- Cildin beslenerek kırışma ve yaşlanma belirtilerinin yavaşlaması 
7- Vücuda ait koruma sisteminin temeli olan lenf dolaşımının en yüksek seviyede çalışması