Diyanet Sözlü Sınava Kaç Kişi Çağıracak ?

Sözlü sınava girecek adaylara duyuru!

  • 01.01.2018 23:19:25
No icon

Diyanet, sözlü sınavlara ihtiyacın kaç karı kadar aday çağıracak.

Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşık bir ay önce “Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava çağrılır.” diyerek yönetmelik değişikliğine gitti.

ESKİ YÖNETMELİK

MADDE 15 – (1) Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer görevler için yapılan yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava çağrılır. Sözlü sınava girmeye hak kazanan son adayla aynı puana sahip olan adayların tamamı sözlü sınava çağrılır.

YENİ YÖNETMELİK

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava çağrılır.”

Çıkarılan yönetmelik görevde yükselme kadroları için geçerlilik arz ediyor. Yani şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki kadrolar için Diyanet ilana çıktığında yapacağı sözlü sınav için ilan edilen kadronun 5 katı kadar adayı mülakata çağıracak.

Ya diğer kadrolarda durum ne olacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı bugün 50 Müezzin-Kayyım alım ilanına çıktı. İlanda ise; "

"Başkanlığımız taşra teşkilatında münhal bulunan müezzin-kayyım kadrolarına; 2016 yılı KPSS (B) grubu puan sırası esas alınarak her bir grup için tabloda belirtilen boş kadro sayısının üç (3) katına kadar çağrılacak aday arasından sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre “Müezzin- Kayyım”  alınacaktır." denildi.

 İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticiliği görevde yükselme dışında olan kadrolar olduğu için sözlü sınavlarına 5 katı  değil ilan edilen kadronun 3 katı aday çağrılacaktır. 9 bin 500 de bu alama dahil...

Yorumlar