Bulaşık Makinesi Ölümcül Tehlike Saçıyor

Bulaşık Makinesi Ölümcül Tehlike Saçıyor

  • 28.03.2018 16:11:11
No icon

Slovenya’da yapılan araştırmaya göre, bulaşık makinesinin ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu ortaya çıktı. İşte bulaşık makinesinin tehlikeli olmasına neden olan o etken.

Applied and Environmental Microbiology Dergisinde yapılan bir araştırmada bulaşık makinesinin içerisinde yer alan lastik contanın ölümcül tehlike saçtığı ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalar sonucunda Bulaşık makinesinde yer alan lastik contanın yemek artıklarını biriktirerek ölümcül kanser hastalıklarına sebebiyet verdiği açıklandı.

Uzmanlar bulaşık makinesinde yer alan o lastik contanın şiddetle yıkanmasını tavsiye ediyorlar.

İsveçli bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda ise, bulaşık makinesinin mikrop ve bakterilerin tümünü öldürdüğü için çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesini engellediği ortaya çıkmış.

Bulaşık Makinesinde yıkanan bulaşıkların parlamasını iyi temizlemesini öenmsiyoruz ancak bulaşık makinemizin içi temiz mi? Bulaşıkların neden temizlenmediği ve bulaşık makinesinin kötü koktuğunu düşünüyorsanız mutlaka bu temizliği yapmalısınız.

Bulaşık makinelerinde yağ, gıda parçacıkları ve köpük artıkları birikir. Bunlar bakteri nedeniyle bulaşık makinenizde kötü koku yaratır. Makinenizi zorlayarak erken bozulmasını sağlar. Ayrıca bulaşıkların temiz yıkanmamasına neden olur. Bulaşık makinesini temizlemek sandığını gibi zor bir iş değildir. Bulaşık makinesini temizlemek için ucuz ve doğal yöntemler vardır. Belirttiğimiz tarifle AYDA 1 KERE bu temizliğin yapılması gerekir. Marketlerde tek kullanımlık satılan son derece zehirli kimyasal barındıran makine temizleyicilerinden uzak duralım.

1.Makineyi temizlemeden önce fişini çekin ve musluğu kapayın.

2.Makinenin alt ve üst raflarını kullanma kılavuzunda anlatıldığı gibi çıkartın.

3.Pas olup olmadığını kontrol edin, plastiği soyulmuş demiri paslanmış teller için yetkili bayinizle görüşüp yenisini tedarik edin.

4.Bir kaba Arap sabunu ve 2- 2,5 yemek kaşığı karbonat ekleyin macun kıvamına gelecektir. Tüm telleri süngerin yumuşak tarafı ile ovun.

5.Üst rafın altında ve en altta bulunan pervaneleri (su püskürtme kollarını) kontrol edin. Pervaneleriniden resimdeki gibi su püskürtülmektedir bu alanlar zamanla kireç dolabilir bir iğne yardımıyla deliklerdeki tıkanmaları giderin. Sirke ile silin.