Emekli Olmak İsteyenler Bunu Hemen Yapın.

Emekli Olmak İsteyenler Bunu Hemen Yapın.

  • 10.04.2018 15:53:46
No icon

Emekli Olmak İsteyenler Bunu Hemen Yapın.

Emekli olmak isteyenler bunu hemen yapın! Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışmayan kadınlara emekli olabileceklerini belirtti. Nacar, konuyla ilgili dava açtıklarını ve kazandıklarını belirterek, “Yargıtay tarafından karar onaylanırsa Türkiye’deki annelerde çalışmadan kaldığı ikametgah sürelerine göre borçlanma yapabilecekler” dedi.

Erhan Nacar, GSS ödemeyenlerin de hastanelerde rahatça acil serviste hizmet aldığını söyleyerek, “Sosyal Güvenlik Kurumu, bir vatandaşın sigorta numarası olması halinde son 4 ayında 120 gün çalıştıysa ona sağlık imkanları açıyor. Aynı zamanda hiçbir çalışması olmayan vatandaşlar isterlerse gelir tespitine gidip 53 lira ödeyerek Genel Sağlık Sigortasından (GSS) yararlanabilirler. Ama bir de ne çalışan kesim, ne […]

2017’de sigorta numarası olmayanların sigorta numarası edinmelerini belirten Nacar, “Artık SGK 65 yaşa gidiyor. Vatandaşımıza şunu söylüyoruz; “Bir an önce sigorta numaranızı alın”, sosyal güvenlik numarasını ne kadar önce alırsanız, o kadar erken emekli olursunuz. Çünkü SGK emeklilik tahsis talebi formunu yaptığınız da sizin ilk sigortalı olduğunuz tarihi baz alıyor. O yüzden 2017 çok önemli, 2017’de sigorta numarası olmayan kesinlikle sigorta numarasını alsın”. “Zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı memurlar ve diğer sendikalar çalışan kesim arasında bir zam ile ilgili bir çelişki vardı. İmza sırasında bu noktada engellilerle ilgili, yüzde 40 engelli olanların almış oldukları yardımların, maaşların yüzde 50 artmasını çok yakın zamanda sayın bakanımız açıklayacaktır” diye konuştu.

Erhan Nacar, mahkumların da isteğe bağlı olarak emeklilik hakkından faydalanabileceğini söyledi. Nacar, “Biz bugüne kadar engellileri, çalışanları, ev hanımlarını konuşuyoruz ama bizim tutuklu ve hükümlü olan cezaevinde yatan vatandaşlarımız da var. Onlar da isterlerse cezaevlerinden isteğe bağlı ödeyebilirler ve Türkiye’deki sosyal haklardan yararlanabilirler”diye konuştu. Nacar, emeklilikte yaş ile ilgili de şunları söyledi: “Bugün kahvelerde, sokaklarda, […]

 

Nacar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emeklilik süreleri dolanlar bir an önce emekliliğe ayrılsınlar ben buradan acil olarak söylüyorum. Yoksa aylıklarından 2.9-3 liralık bir düşüş var. O yüzden asgari ücretle çalışan kişiler varsa kesinlikle işlerinden ayrılıp emekli olmalarını tavsiye ederim. Bin 600- bin 700 lira alacağı yere 2 sene sonra, 3 sene sonra bin 300 liraya düşebilir. Buradan da vurgulamak isterim. 18 yaşındaki vatandaş aslında sigorta numarasını bulun derken aslında şunu da söylemek lazım. Emekli maaşlarını aslında çalışan işçi kardeşlerimiz belirliyor. Bunu çoğu kişi bilmez. Biz sadece SGK’da yatan primlere bakarız. Hemen çalışan işçiler ne yapar SGK’na veya e-devlet’e girerler 30 günüm yatmış sorun yok . Her şey normal aslında her şey normal değil. Bana göre çalışan işçi kardeşimiz aldığı maaşı kadar SGK’ya prim kazancı yatıyorsa normal. Yani 3 bin lira alıyorsan 3 bin lira üzerinden o maaşını alıyorsan senin o sigortanı yüksek alırsın. Ama 3 bin lira aldığın halde SGK’ya primin bin 500 yatıyorsa o bin 500 lirayı da elden sana veriyorsa iş veren hem devleti kandırıyor hem seni kandırıyor. Bu arada 2 kişi mağdur oluyor. Devlet hem vergiden muaf ediyor iş vereni, iş verende cebine atıyor o parayı devleti kandırıyor. Aynı zamanda vatandaşında emekli maaşını tırpanlamış oluyor yani kısacası vatandaş 2 bin lira alacakken yapmış olduğu asgari ücret gösterme yüzünden bin 300 lira maaş alacak”.

“Çifte standart var Avrupa’da, Türkiye’den gitmiş Avrupa’da ev hanımı olan orada yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız SGK 3201 sayılı kanununa göre orada kaldığın süreleri borçlanarak emekli oluyor. Ama bugün bu uygulama Türkiye’deki annelere uygulanmıyor ama bununla ilgili bir mahkeme açtık. Bununla ilgili bir davamız var. Dava mahkemede kazanıldı. Yargıtay’a gitti, Yargıtay kararı verirse Türkiye’deki annelerde çalışmadan kaldığı ikametgah sürelerine göre borçlanma yapabilecekler”.

2018 senesi sosyal güvenlikte devrim olacağını belirten Nacar, son olarak şöyle konuştu: “Eylül ayından itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), artık yaşamış olduğumuz FETÖ’den dolayı, terörden dolayı, 15 Temmuz’dan dolayı 15 Temmuz’dan önce çıkacak yasaları artık 2017 yılının Eylül ayından sonra, parlamento açıldıktan sonra gündeme getirecekler. Bu da neydi onu da unutmayalım. Yaşa takılanlarla ilgili sorunlar, annelerin doğum öncesi sigortalarıyla ilgili sorunlar. Staj süresiyle ilgili sorunlar, gazetecilerin, basının yıpranmayla ilgili madencilerin yaşamış olduğu sorunlar bunların hepsi gündeme gelecek. O yüzden 2017 yılının son dilimi, son çeyreğine çok dikkat edelim. O yüzden gazeteleri, kanunları takip edelim. Dinleyelim. Çünkü o çıkacak yasalardan sizde yararlanabilirsiniz. 2017’nin son çeyreği ve 2018’in tam yılı sosyal güvenlikte devrim olacak”.

Kaynak: habersunucusu