Meteoroloji'den bir çok ilimiz için..

Meteoroloji'den bir çok ilimiz için..

  • 23.04.2018 9:17:12
No icon

METEOROLOJİ’DEN BİRÇOK İLİMİZ İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI..!

Meteoroloji son hava durumu raporunu şimdi açıkladı. Meteoroloji’nin açıkladığı son hava durumu raporunda birçok ilimiz için çöl sıcağı birçok ilimiz için de kar yağışı uyarısı yapıldı. Hem çöl sıcağı hem de kar yağışı uyarısının birlikte yapılması vatandaşları şok etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, pazartesi gündüz saatlerinde ülke genelinde hava sıcaklıklarının 2 ile 8 derece arasında artacağı belirtildi. Aynı açıklamada yaza merhaba demeye hazırlanan Türkiye’yi şok eden bir de kar yağışı uyarısı geldi.

Dün ve bugün birçok ilimizde etkili olan kar yağışı devam edecek. Kar yağışı 1 gün boyunca etkili olduktan sonra yerini güneçli havaya bırakacak. Çöl sıcakları ise 1 hafta boyunca devam edecek. Özellikle Güneydoğu ve Akdeniz bölgeşerinde yılın ilk sıcaklık rekorlarının kırılması bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre, bugün doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Hakkari, Van ve Bitlis’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Marmara’nın kuzeyi ile Batı ve Orta Karadeniz kıyı kesiminde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

ÇÖL SICAKLARI GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yarından itibaren hava sıcaklığı gündüz saatlerinde ülke genelinde hissedilir derecede (2 ila 8 derece) artacak. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

Bazı illerde bugün beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık 19

İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 22

İzmir: Az bulutlu ve açık 24

Adana: Parçalı ve az bulutlu 26

Antalya: Az bulutlu ve açık 26

Samsun: Parçalı bulutlu 15

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 13

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu 13

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu 18

 

Kaynak:haber7