Bakanlıktan Aldığı Destekle Diyarbakır'da İş Kurdu, Şimdi 26 Ülkeye İhracat Yapıyor

Bakanlıktan Aldığı Destekle Diyarbakır'da İş Kurdu, Şimdi 26 Ülkeye İhracat Yapıyor

  • 01.11.2018 10:05:57
No icon

Gurbetçi iş adamı Yüksel Kaya, Diyarbakır'da kurduğu çikolata fabrikasının ürünlerini 26 ülkeye ihraç ediyor.

Kanada'dan Diyarbakır'a 2013 yılında gelen iş insanı Yüksel Kaya, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde çikolata fabrikası kurdu.

 

BAKANLIKTAN 1 MİLYON 200 BİN DESTEK ALDI

4 kıtada 26 ülkeye yıllık 1 milyon kilo çikolata ihracatını yaptığını anlatan Kaya, "Önümüzdeki yıl hedefim dünyanın 50 ülkesine Diyarbakır'ın çikolatasını ihraç etmektir. Kakaolarımızı Gana ve Fildişi Sahili'nden, şekerlerimizi Türkiye, Fransa ve Brezilya'dan, fındık ezmesini de Endonezya'dan tedarik ediyoruz. İthal ettiğimiz bu ürünleri burada mahsule dönüştürüp, ihraç ediyoruz" dedi. Söz konusu proje için üç bakanlığın destek verdiğini söyleyen Kaya, Tarım ve Orman Bakanlığının 1 milyon 200 bin lira destekte bulunduğu belirtildi.

HEDEF 50 ÜLKE

Kanada'dan Diyarbakır'a 2013 yılında gelen iş insanı Yüksel Kaya, yatırım yapma kararı aldı. Yatırımlarına inşaat sektörüyle başlayan Kaya, Organize Sanayi Bölgesi'nde çikolata fabrikası kurdu. Devletin teşvikleriyle çikolata fabrikasını kuran Kaya, şu anda 4 kıtada 26 ülkeye Diyarbakır'dan üretilen çikolataları gönderdiğini söyledi. Kaya, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 35 kişinin istihdam edilidiği fabrikada önümüzdeki dönemde 50 ülkeye çikolata ihracaatın yapılması hedeflendiğini söyledi.

FAİZSİZ KREDİ ALDI

Çikolatada kullandıkları kakaoları Gana ve Fildişi Sahili'nden, şekerleri Türkiye, Fransa ve Brezilya'dan, fındık ezmesini de Endonezya'dan tedarik ettiklerini kaydeden Kaya, "İthal ettiğimiz bu ürünleri burada mahsule dönüştürüp, ihraç ediyoruz. Üç bakanlık bize büyük destekler sundu. Ekonomi Bakanlığı, uluslararası alanda katıldığımız fuarlarda bizi finanse diyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, geriye dönük faizsiz kredi imkanı sunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise hem hibe desteği veriyor hem de ihracat yaptığımız ürünlerde ton başına 270 lira katkısı oluyor" dedi.

 

haberler.com 

Yorumlar