Meteoroloji'den son dakika kritik hava durumu uyarılar! İstanbul'da kar başladı!

Meteoroloji'den son dakika kritik hava durumu uyarılar! İstanbul'da kar başladı!

  • 12.12.2018 13:06:13
No icon

Uzun zamandır İstanbul'da beklenen kar yağışı az önce başladı. Beylikdüzü'nde etkili olan kar yağışının ilerleyen saatlere doğru devam edeceği belirtildi. Soğuk havaların etkili olmasının ardından yurdun bazı kesimlerinde kar yağışları etkili olmaya başladı. Meteoroloji'nin son dakika hava durumu uyarılarının ardından milyonlarca vatandaş kar yağışının başlayacağı günü merak ve heyecanla bekliyor. Meteoroloji'nin sitesinden yapılan uyarı üzerine bu akşam saatlerinden itibaren yurdun büyük kesiminde kar yağışlarının etkili olacağı, vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi. Dün İstanbul ve Ankara için verilen kar yağışı haberlerinin ardından bireyler "İstanbul'a kar ne zaman yağacak, Ankara'ya kar yağacak mı" sorularını araştırmaya başladı. İşte il il tüm yurtta hava durumu ve kar yağışıyla ilgili tüm detaylar...

Meteoroloji, 32 ilde hayatı durma noktasına getirecek 3 günlük kar yağışı için alarm verdi. Bugün 6 ilde etkili olan kar yağışının asıl etkisini yarından itibaren göstereceği belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden son dakika kritik ve kar yağışıyla ilgili hava durumu uyarıları gelmeye devam ediyor. Gece itibariyle yapılan çalışmalar ve değerlendirmeler üzerine bugün Marmara bölgesinin bazı kesimlerinde kuvvetli fırtına ve yağışlar etkili olacakken, Bursa ve Bilecikte kar yağışının etkili olacağı belirtildi. Önümüzdeki günlerde ise soğuk havaların daha da etkili olacağı beraberinde kar yağışlarını getireceği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak, Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Ordu ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da (Elazığ ve Malatya hariç) yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, ülkenin batı kesimlerinde 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin edilirken, rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı, Marmara ve Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, Marmara, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI!

Meteoroloji'nin verilerine göre, aralık ayının son günlerinden itibaren Sibirya kökenli kuvvetli bir soğuk hava dalgasının etkili olması öngörülüyor.

İstanbul'da sabaah saatlerinde Beylikdüzü'nde başlayan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Öğlen saatleri itibariyle İstanbul'un birçok yerinde kar yağışı gözüküyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu ve kar yağışlı 3

İstanbul: Çok bulutlu ve yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu 8

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 10

Bursa: Çok bulutlu, karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı 5

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar yer yer yağmur ve sağanak yağışlı 16

Samsun: Çok bulutlu ve yağmurlu 10

Trabzon: Çok bulutlu ve kuvvetli yağmurlu 12

Erzurum: Çok bulutlu ve kar yağışlı (Yağışların; öğleden sonra yoğun kar şeklinde olması bekleniyor) 4

Diyarbakır: Çok bulutlu, kuvvetli yağmur ve sağanak yağışlı 11

sabah

Yorumlar