Meteoroloji'den son dakika hava durumu gelişmesi! Asıl kar Cuma günü...

Meteoroloji'den son dakika hava durumu gelişmesi! Asıl kar Cuma günü...

  • 13.12.2018 9:17:29
No icon

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uzun zamandır yapmış olduğu uyarılar sonucunda yurdun büyük kesiminde kar yağışları etkisini gösterdi. "İstanbul'a kar ne zaman yağacak" Ankara'da kar yağacak mı" sorularının ardından dün başkent Ankara ve İstanbul'da kar yağışları etkili oldu. İstanbul'un yüksek kesimleri beyaz örtüye büründü. Meteoroloji'den yapılan son dakika uyarısına göre İstanbul hariç tüm yurtta sıcaklıkların 5 derece düşeceği belirtildi. Yapılan son değerlendirmeler göre asıl karın Cuma günü etkili olacağı ve tüm yurtta yağacağı belirtildi. İşte il il tüm yurtta hava durumu raporları ve detaylar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Bartın ve Sinop çevrelerinin; akşam ve gece saatlerinde ise Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Bolu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Karla karışık yağmur ve kar, Karadeniz kıyılarında yağmur, Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması beklenen yağışların, akşam saatlerinden sonra Muğla'nın kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığı, Marmara'da 1 ila 3 derece artacağı, diğer yerlerde 2 ila 5 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, sabah ve öğle saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde kar yağışlı 1

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 9

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 10

Adana: Parçalı ve çok bulutlu 15

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 15

Samsun: Çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif yağmurlu 9

Trabzon: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 9

Erzurum: Çok bulutlu, sabah saatlerinde kar yağışlı 0

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu 12

 

Yorumlar