4 Sure Ve 1 Lafız İle Bağışlanma Duası

4 Sure Ve 1 Lafız İle Bağışlanma Duası

  • 28.12.2018 14:39:19
No icon

Bağışlanma duasının en kolay ve etkili biçimi

 

Bağışlanma duası, İslam’ın özüne en uygun dualardan biridir. Zira İslam, kulun cezalandırılmasını değil ıslah olup iyi bir mümin olmasını amaçlamaktadır. Kur’an’da da “Bağışlama ve merhameti sınırsız olan ancak Allah’tır( Şûrâ : 5 )” denilmektedir.

 

Müslümanlar için şükür ve tövbe çok önemli iki nimettir. Özellikle bağışlanma duası gibi manevi araçlarla daima Allah’ın merhametini ve affını istemek mümin için her zaman bir rahmet kapısı olmuştur.

 

İşte bu yazımızda Müslümanlar için çok önemli bir yere sahip olan bağışlanma duasını paylaşacağız. Çok farklı bağışlanma duaları olsa da el yazması kaynaklarda geçen en etkili bağışlanma duası burada sizinle paylaşacağımız 4 sure ve 1 dua ile yapılan örnektir. Ancak öncesinde duanın usul ve adabına yönelik bilgiler vermekte fayda vardır:

 

Kur’an-ı Kerim’de bağışlanma ile ilgili verilen söz

 

Kur’an’da güzel davranışlar sergileyen ve ahret için bu dünyada gerekli sorumluklarını yerine getirenler için Maide 9. ayette Allah’ın kullarını bağışlayacağına ve onlara büyük bir mükafat vereceğine dair söz verilmiştir.

 

Başka bir ayeti kerimede de Allah bağışlamasının bol olduğu vurgusunu yapmaktadır. ( Sebe' : 2 )

 

Ayrıca Allah’ın kullarının günahlarını bağışlamak istediği de yine Kur’an’ın buyurduğu ifadelerden biridir. ( Nisâ : 26 )

 

Bu ayeti kerimelerden de anlaşıldığı üzere İslam rahmet dinidir ve Allah, kullarını bağışlayıcıdır yeter ki kul salih bir gönülle dua etsin. İnşallah Allah duaları layıkıyla işitendir.

Yorumlar