Başbakandan TEOG Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, TEOG'un yerine gelecek yeni sistem hakkında açıklama yaptı. Son dakika habere göre, çalışmanın bittiğini belirten Yıldırım

  • 04.11.2017 15:46:38
No icon

Başbakan Binali Yıldırım, TEOG'un yerine gelecek yeni sistem hakkında açıklama yaptı. Son dakika habere göre, çalışmanın bittiğini belirten Yıldırım "TEOG 1-2 güne açıklanacak" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, memleketi Erzincan’da Erzincan Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı açılış törenine katıldı. Eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, “Biz bu yüce Türk milletinin gençlerine güveniyor ve inanıyoruz. Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 lira oldu” dedi.

 

Terzi Baba Camii'nde cuma namazını kılan Başbakan Yıldırım, daha sonra yurtta kalan üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek yemek yedi.

Öğrencilerle sohbet eden Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Erzincan Üniversitesinin akademik yıl açılış törenine katılan Başbakan Yıldırım, eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade etti.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ

Kısa süre önce 2018 - 2019 yılı için üniversite giriş sisteminde bazı yenilikler yapıldığını anlatan Başbakan Yıldırım, “Kamuoyunda tartışıldı görüşüldü gereken uyarılar dikkate alındı gözden geçirildi. Amaç şudur üniversitelere girişimizde lise orta okullarda öğrenen donanımlı hale gelen gençlerimizin emeklerinin boşa gitmememi. Sınav basitleştirildi. Neden basitleştirildi. Onu da söyleyeyim. Eskiden 76 üniversite vardı. Şimdi 186 üniversite var. Liselerden mezun olanların sayısı neredeyse üniversiteye gireceklerinin sayısına ulaştı. Her lise mezunu üniversiteye girebilecek hale geldi. Yine de bir seçmeye ihtiyaç var. Bazı üniversiteler bazı fakülteler farklı talebin daha yoğun olduğu bir sıkışma oluyor. Bunu dengelemenin yolu sınavla ölçmek ve sınavla buraya hak kazanan gençleri belirlemek. Bu konu inşallah uygulanacak sonuçlarını göreceğiz” dedi.