Yeni Sisteme Eğitimciler Ne Dedi?

Eğitimciler yeni liseye geçiş sistemini editörümüz Nurullah Alpay'a değerlendirdi. Öte yandan medyaya yeni sistem hakkında bazı eleştiriler gündeme geldi.

  • 09.11.2017 8:33:35
No icon

Merakla beklenen sistemi açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG sınavının kaldırılmasının ardından liseye giriş için Mahalli Yerleştirme Sistemini duyurdu. Eğitim uzmanları yeni sistemi Akit'e değerlendirdi. 

"TRAFİK VE SERVİS DERDİ YOK"

"Önceki sisteme göre güzel bir sistem" ifadesini kullanan Kültür Eğitim Kurumları Yönetim Kurumları Başkanı Ahmet Sait Yurtseven "Öğrenciler, bilhassa büyük şehirlerde trafik ve servis derdinden kurtulacaklar." dedi.

"ÖĞRENCİLER SOSYALLEŞECEK"

Öğrencilerin liseye giriş için 3-4 sene boyunca TEOG'a hazırlanlandığını vurgulayan Yurtseven, "Öğrenciler bu sistemle hedefinde kaliteli ve proje okulu yoksa böyle bir dertten kurtulmuş olacak, hem eğitim almış hem de sosyalleşmiş olacaklar." ifadesini kullandı.

Özel ders ve deshane bağımlılığını da artırmayacağını da söyleyen Yurtseven "Dershaneye bağımlılığı arttırmaz. Çünkü, öğrenciler mutlaka sınava girecek diye bir şey yok artık." dedi. 

"DEVLET OKULLARI HIZLI BİR ŞEKİLDE KALİTELİ HALE GETİRİLMELİ"

Yurtseven, "Milli Eğitim Bakanlığı devlet okullarını hızlı bir şekilde nitelik ve nicelik açısından kaliteli hale getirmezse, veliler çocuklarını özel okullara göndermek zorunda kalabilirler." ifadeleriyle olası sıkıntıyı da dile getirdi.

"İYİ ÇALIŞILMAMIŞ BİR SİSTEM"

"Hayırlısı olsun" diyen Bilim Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Toy ise, "Güzel ama iyi çalışılmamış bir sistem gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Bu sistemin tamamen çözüm olmayacağını ifade eden Toy, "TEOG'un yerine bir sistem konacaksa gelecek sistem daha iyi olması gerekir. Bu sistem dershaneye bağımlığı da artırabilir." ifadelerini kullandı.

MEDYAYA YANSIYAN GÖRÜŞLER NELER?

Yeni sistem medyada olumlu karşılayanların yanında olumsuz tepki verenler de oldu. Peki kim ne dedi?

"MUHTARDAN KAĞIT ALIP EV TUTACAKLAR"

Kanal D sabah haberlerine konuşan Abbas Güçlü yeni sistemi eleştirdi. Hayal kırıklığına uğradığını belirten Güçlü, "Sınav olmayacak dendi ama sınavın daha koyusu olacak. Bu sistem dershaneye bağımlılığı da arttıracak. Daha da kötüsü ekonomik durumu olanı bir adım daha öteye geçirecek. İyi mahalleler ya da yoksul mahalleler var. 5 tercih hakkı veriyorsunuz ama pek çok mahallede ikinci tercihi yapabilecek okul yok. O zaman onun günahı ne? Bu iç göçü daha da arttıracak. Sahtekarlığın boyutunu da arttıracak. Veliler diyor ben gider muhtardan kağıt alırım, gidecekler ev tutacaklar, 2-3 aylık faturayı alacak. Velileri, öğrencileri daha çok yoracaklar." ifadelerini kullandı.

"BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ YOK EDER"

Vatan Gazetesi Eğitim Yazarı Sadık Gültekin, "Trafik rahatlar emlak borsası patlar" yazısıyla yeni sistemi ağır bir şekilde eleştirdi. 

"Başarılı öğrenciler, bilgi seviyesi düşük grupların arasında yok olacak" diyen Gültekin, "Bu yöntem, kaliteyi yükseltmek şöyle dursun, başarılı öğrencileri de yok eder! Aynen Anadolu liselerinde olduğu gibi..." ifadesinde bulundu.

Gültekin'in yazısında İmam Hatip Liselerinin varlığından da rahatsız olması dikkat çekti.

NURULLAH ALPAY / YENİAKİT.COM.TR