YKS'De Din Kültürü Sorularının Azaltılmasına SORUŞTURMA

YKS'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının azaltılmasına Denetleme Kurulu El Attı...

  • 04.11.2017 0:44:22
No icon

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Camia'sının Sosyal Medyadaki Gayretleri Meyvesini Verdi! Katılan katılmayan tüm meslektaşlarımızı tebrik ediyoruz. 

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada yaptığımız haberler, Bimer ve Cimer'e gönderdiğimiz mektuplar nihayet ses getirmeye başladı. Geçtiğimiz hafta YÖK başkanı açıklama yapmak zorunda kaldı. Lakin açıklama hem camia olarak bizleri hem de, ilgili makamları tatmin etmemiş olacak ki, yetlililer YKS'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının olmayışı ya da az olması ile ilgili Denetleme Kuruluna inceleme ve araştırma talimatı verdi.

Sosyal medyada destek veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. Bir ve birlik oldukça aşılmayacak sorun yoktur. 

Bu arada, hem YKS hem de TEOG'un yerine gelecek sistemde Din Kültürü Dersinin etkisinin olmamasının, eğitim öğretimi etmelemeyeceği şeklinde düşünceye sahip olan meslektaşlarımızı da anlayışla karşılıyoruz. Herkes fikrini söyleyebilir, lakin tam aksi düşünen meslektaşlarımızı da incitmeden, dökmeden kırmadan söylemenin en doğrusu olduğuna inanıyoruz. 

Buugün Başbakan müjdeyi verdi, önümüzdeki hafta muhtemelen MEB Bakanı İsmet Yılmaz TEOG'un yerine gelecek sistemi açıklayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin bu sistemdeki yeri ile ilgili bilgileri de bu açıklamadan sonra hep birilkte görmüş olacağız. 

Eğer, yeni sistemde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ağırlığı ile ilgili tatmin edici bir yaklaşım sergilenmez ise, gerek sosyal medyada, gerekse yazılı ve görsel medyada bu konu ile ilgili mücadelemize devam etmemiz gerektiği yadsınmaz bir gerçektir.

Önümüzdeki günlerde muhtemelen Din Dersi Camiasını sevindirecek haberi YÖK başkanı açıklayacaktır inancındayız. TYT'de Din Kültürü Sorularının geleceğine dair duyumlarımız inşaallah gerçek olacaktır. 

Anadolu Ajansı Haberinin Detayı Aşağıdadır...

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan (KDK) yapılan yazılı açıklamada, bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sisteminde, din kültürü ve ahlak bilgisiyle ilgili soru sayısının azaltılması sonucu derse karşı ilgisizlik meydana geldiğini belirterek, kuruma başvurduğu belirtildi.

Başvurucunun, uygulamanın düzeltilmesini talep ettiği kaydedildi. KDK tarafından başvuruyla ilgili inceleme ve araştırma başlatıldığı ifade edildi. AA